<p>OPAVA: Opavská rolnička je regionální přehlídkou amatérských loutkářů. Je určena amatérským souborům a jednotlivcům ze Severomoravského a Olomouckého kraje, kteří využívají principů loutkového divadla.</p> <p>Je to přehlídka postupová, z níž jsou doporučovány soubory k účasti na Loutkářské Chrudimi, celostátní přehlídce amatérského loutkářství.</p> <p>Opavská rolnička má v podtitulku předznamenání Víkend plný pohádek. Letošní ročník jich přinese šest. Uvedou je Dětský divadelní soubor Štěkáček Loutkového divadla Střediska volného času Opava, Loutkové divadlo Střediska volného času Opava, Galimortovo divadlo Marionet Domu kultury města Orlová, Theatr Ludem Ostrava, Dětský divadelní soubor Rarášci Loutkového divadla Střediska volného času Opava a soubor OPAL Loutkového divadla Střediska volného času Opava.</p> <p> Opavská rolnička se uskuteční ve dnech 5. ‒ 7. dubna 2013 v Loutkovém divadle Střediska volného času Opava.</p> <p> Součástí přehlídky je divadelní dílna Mgr. Hany Galetkové z Divadla loutek Ostrava nazvaná Ruka jako loutka. Je určena všem, kteří mají rádi loutkové divadlo a chtějí si zkusit vyrobit své vlastní loutky, zejména dětem od 5. třídy ZŠ.<br />
Během přehlídky, v sobotu 6. dubna od 19 h, se uskuteční Setkání loutkářů, jmenovitě členů divadelních souborů Loutkového divadla v Opavě a jejich hostů. V rámci setkání uvede soubor OPAL představení hry Žena v trysku století.</p> <p> Přehlídku Opavská rolnička pořádá Středisko volného času Opava, Husova 17.</p> <p> Program Opavské rolničky 2013 v příloze.</p>
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.