OLOMOUC: 3.–17. září 2020 přivítá Olomouc současné hvězdy mezinárodní varhanní scény. Na pěti koncertech vystoupí varhaníci z USA, Ruska, Francie, Německa a samozřejmě také České republiky. Letošní 52. ročník se ponese ve znamení dvou výročí: 150 let od narození významného francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna a 10 let od úmrtí dlouholetého prezidenta a dramaturga festivalu Antonína Schindlera, který stál už u jeho zrodu v roce 1969.
Na zahajovacím koncertu vystoupí 3. září za doprovodu Žesťového souboru Moravské filharmonie Olomouc Karel Martínek, který patří mezi nejlepší české improvizátory a současně je dramaturgem celého festivalu. 7. září se olomouckému publiku představí jeden z nejžádanějších amerických varhaníků a držitel prestižní ceny Grammy Nathan J. Laube. 9. září budou mít posluchači ojedinělou možnost poslechnout si transkripce skladeb ruských skladatelů v podání virtuózního Timura Chaliullina z Ruska, který předvede i svou autorskou tvorbu. 14. září bude hostem festivalu německý varhaník a cembalista Bernhard Klapprott, který se během koncertu představí jako hráč na oba tyto nástroje. Závěrečný koncert bude patřit titulárnímu varhaníkovi pařížské katedrály Notre-Dame Vincentu Duboisovi, jehož program symbolicky zakončí vlastní improvizace na jméno Louis Vierne.
„V účinkujících sólistech se zrcadlí váha a prestiž, které se Mezinárodní varhanní festival ve světě těší. V rámci tradičního počtu pěti festivalových koncertů tak vystoupí varhaníci z pěti zemí, kteří již zavítali na kůry takových kostelů a katedrál, jako jsou například katedrály v Turíně, Antverpách a Gentu, Notre-Dame v Paříži, dóm sv. Štěpána ve Vídni či katedrála sv. Pavla v Londýně,“ říká o letošních hostujících umělcích ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.
Koncerty se budou konat od 19.00 hodin v katedrále sv. Václava či chrámu Panny Marie Sněžné, kde se nacházejí jedny z nejhodnotnějších varhan na Moravě. Varhany na hlavním kůru olomoucké katedrály pocházejí z roku 1886, mají tři manuály a 50 znějících rejstříků. Jde o mistrovskou práci vyhlášené varhanářské dílny Bratři Riegrové. Varhany v chrámu Panny Marie Sněžné postavil roku 1730 králický varhanář Johann Gottfried Halbich mladší, představitel velmi známého varhanářského rodu. Nástroj má dva manuály, 28 rejstříků a mechanickou trakturu.
150. výroční narození Louise Vierna (8. října 1870 – 2. června 1937) se odráží v programu hned čtyř koncertů. Z děl skladatele, který 37 let zastával místo titulárního varhaníka katedrály Notre-Dame, si vyslechneme Katedrály a Najády z 24 fantazijních kusů op. 55, Měsíční svit z 24 fantazijních kusů op. 53, výběr z Varhanní symfonie č. 1 d moll op. 14 a výběr z Varhanní symfonie č. 6 h moll op. 59. Právě varhanní symfonie a sbírka 24 fantazijních kusů patří mezi Viernovy nejvýznamnější skladby.
Letošní ročník připomíná také jméno profesora Antonína Schindlera, který se zásadní měrou zasloužil nejen o vznik a mezinárodní reputaci festivalu, ale byl také hybnou silou kulturních aktivit v Olomouci a okolí. Jako muzikolog a varhaník se například zasadil o instalaci mnoha varhan a zvonů v regionu či o rozsáhlou rekonstrukci Englerových varhan v chrámu sv. Mořice v 60. letech. V neposlední řadě byl spoluzakladatelem a následně členem Moravské filharmonie Olomouc, která je dnes pořadatelem varhanního festivalu.
Programy jednotlivých koncertů jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc ZDE. Vstupenky v ceně 150/70 Kč jsou k zakoupení online na mfo.cz a v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice, v prodeji je i permanentka na všechny koncerty festivalu.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.