<p>OLOMOUCKÝ KRAJ: Senioři v kraji mohou od konce července využívat výhod Senior pasů. Jeho držitelé uplatní slevy v lázeňství, wellness, zdravotnictví, cestování, vzdělávání třetího věku nebo při návštěvě muzeí a galerií, nechybějí ani zvýhodněné spotřební nákupy.</p> <p>Podmínkou je věk od 55 let a bydliště na území Olomouckého kraje, který projekt podpořil částkou téměř 194 tisíc korun.</p> <p>Zájemci se mohou registrovat online na www.seniorpasy.cz, telefonicky na čísle 543 210 790 nebo zasláním registračního formuláře na adresu Senior pasy, Mendlovo nám. 1a, 603 00 Brno. Na základě bezplatné registrace obdrží do několika týdnů kartu velikosti klasické platební karty, která opravňuje k čerpání slev 5 – 50% u vybrané sítě 241 poskytovatelů.</p> <p>„Od projektu si slibuji jasnou, konkrétní, efektivní pomoc – ulehčení a zpříjemnění života seniorů,“ nastínil na tiskové konferenci náměstek hejtmana Pavel Horák. //„O to lépe, že ji nabízíme bezplatně v novém projektu s velkou budoucností. Žijeme v době, kdy je každá možnost vítaná. Těší mě, že ještě před spuštěním programu už byl o kartu velký zájem,“ komentoval již 987 evidovaných požadavků na registraci.</p> <p>Projekt, který koordinuje společnost Sun Drive Communications, již úspěšně funguje v Jihomoravském kraji.<br />
Více na www.seniorpasy.cz.</p>
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.