úterý
7. ledna 2025
svátek slaví Vilma



Olomoucký kraj ocení osobnosti a události v kultuře

Autor článku: 
luk

<p>OLOMOUCKÝ KRAJ: Již tradičně kraj udělí cenu za celoživotní přínos v oblasti kultury, ocení výjimečný počin v oblasti umění, tradiční lidové kultury a v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot.</p> <p>Nebude chybět ani ocenění osobnosti roku a cena veřejnosti. Nominace hejtmanství uzavře 27. ledna 2014. O udělení cen bude rozhodovat na základě vyhodnocení obdržených návrhů krajské zastupitelstvo.</p> <p>O Ceně veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury rozhodne svým hlasováním prostřednictvím internetu veřejnost Olomouckého kraje. Výzva k hlasování o udělení ceny veřejnosti bude zveřejněna včetně všech potřebných informací 10. 2. 2014.</p> <p>Nominováni jsou i Přerované<br />
Zástupci Přerova schválili nominace na Ceny Olomouckého kraje v oblasti kultury. Za „Celoživotní přínos v oblasti kultury“ získala nominaci přerovská výtvarnice Věra Kotasová. Tato malířka, grafička a autorka realizací v oblasti užitého umění svým významem přesáhla hranice města i regionu, a proto by podle mínění radních mohla vstoupit do krajské dvorany slávy. Za Výjimečný počin v oblasti kultury v roce 2013 navrhli zástupci Přerova skupinu Arrhythmia, která v loňském roce vydala úspěšné CD s názvem Resuscitation. V kategorii Výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury navrhli přerovští radní Loutkové divadlo – „Přerovský kašpárek“, a to konkrétně za dlouhodobé udržování tradice loutkoherectví a pravidelné pořádání loutkohereckých festivalů. Další nominaci za Výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot v roce 2013 získala kniha "Dějiny přerovského školství“, kterou vydalo přerovské Muzeum Komenského.<br />
Cenu Olomouckého kraje v kategorii Osobnost roku 2013 v oblasti kultury by podle přerovských radních mohl získat Ivo Kolařík, který zasvětil svůj život budování tradice ochotnického divadla v Přerově.<br />
Zdroj

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024