OLOMOUCKÝ KRAJ: Už potřetí hledá Vědecká knihovna v Olomouci nejlepšího neprofesionálního knihovníka Olomouckého kraje. Nominace mohou zasílat zřizovatelé knihoven, zástupci jiných půjčoven knih i samotní čtenáři.
Nominační formulář najdou zájemci na www.vkol.cz.
„Existují profese, které jsou velmi nenápadné, ale mimořádně důležité. Počítám mezi ně právě i knihovníky. Nebýt jich, knihovny by zely prázdnotou a duše čtenářů smutkem. Soutěž o nejlepšího knihovníka má za cíl poděkovat jim za jejich práci, kterou vykonávají ve volném čase,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast kultury Petr Vrána.
Nominován může být knihovník či knihovnice z jakékoliv knihovny v regionu, jejíž provozní doba pro veřejnost nepřesáhne patnáct hodin týdně. Hodnotící komise složená ze zástupců Vědecké knihovny a pověřených knihoven následně z došlých přihlášek sestaví vítězné pořadí. Vyhlášení výsledků proběhne na podzim.
V Olomouckém kraji je celkem 480 knihoven, z toho 416 neprofesionálních, které spravují lidé ve volném čase. Hejtmanství letos na jejich provoz uvolní více než 11,5 miliónů korun v rámci podpory regionální funkce knihoven.
Knihovny navíc budou moci žádat o finance i z programu na podporu obnovy drobného majetku v oblasti kultury. Tam je k rozdělení celkem 850 tisíc korun.
ZDROJ
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?