OLOMOUC: Od 8. do 27. srpna 2022 budou mít možnost Olomoučané i návštěvníci moravské metropole navštívit retrospektivní výstavu s názvem Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté. Ta mapuje éru graffiti a street artu posledních 30 let na území Olomoucka a představí tvorbu umělců, jako je MuDr.Pudr & Crazy Crime i BFAM crew. Vstup na výstavu je zdarma.
„Název výstavy se může zdát lehce kontroverzní, přesto je nadmíru výstižný. Tím, čím je chrám pro věřícího, je město pro sprejera a umělce. A ačkoliv jsou chrámy střeženy, nevyhnou se občas znesvěcení, podobně jako ulice či domy,“ uvádí kurátorka výstavy a zároveň organizátorka Street Art Festivalu, Romana Junkerová.
Za vrcholnou éru street artu v Olomouci lze považovat plastové černé kočky, ale výstava připomene i polystyrenové balonky či plakáty George W. Bushe, které byly reakcí na celosvětové dění po 11. září 2001. „Právě zmiňované kočky a balónky byly ve své době populární natolik, že je lidé odlepovali a brali domů,“ dodává s úsměvem Romana Junkerová.
Výstava je jedinečná jak tím, že má návštěvník možnost zhlédnout originály pouličního umění, které se v ulicích Olomouce nacházely (plastové kočky, polystyrenové balonky a staly se fenoménem, o kterém referovala i Česká televize), tak i tím, že se jedná vůbec o první počin zmapovaní graffiti a street artové komunity na území Olomouce.
Výstava nemá za cíl ukázat divákovi, co je líbivé a co nikoliv. Výjimečně nechává nahlédnout pod pokličku do uzavřené subkultury kreativních lidí, kteří veřejný prostor Olomouce obohacovali nenásilnou tvorbou. Graffiti a street art je stejně jako forma umění také společenský fenomén a odraz doby, kdy byl internet v plenkách a teenageři si krátili čas po škole hraním s hakisákem a posloucháním hip hopu. Vliv na rozvoj street artu v Olomouci měla i scéna v Praze, Pasta Oner a časopis Pop Life vydávaný v letech 1994–2001, jehož originální výtisky je možné na výstavě vidět také. Graffiti a street artová scéna se přirozeně prolínala, často ti samí autoři tvořili chvíli graffiti a chvíli street art, nové crew se objevovaly jako houby po dešti. Nejstarší fotografie pochází z roku 1994, nejnovější je z roku 2022. Kromě zániku vojenského areálu na Velkomoravské ulici výstava ukazuje i současnou podobu Olomouce.
Výstava je zdarma. Možné je navštívit i komentované prohlídky města, kde se návštěvníkům ukáže street artová tvorba přímo v ulicích města. Prohlídky proběhnou 18. a 25. srpna a cena je 150 Kč na osobu.
Kurátor výstavy |Romana Junkerová
Umělci | BFAM crew, MuDr.Pudr & Crazy Crime
Kdy | 8. 8.–27. 8. 2022 | Vernisáž: 8. 8. v 18.00h
Komentované prohlídky| 18. a 25. 8 ve 18.00
Více informací na www.streetartfestival.cz
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.