OLOMOUC: Hanácká metropole hostí od 28. května do 2. června Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Především zahraniční interprety a jejich příznivce by mohl k účasti na jeho 47. ročníku nalákat také fakt, že festival se aktuálně stal členem prestižní sítě Choral Festival Network, která sdružuje festivaly a soutěže z celého světa.
Zastoupení v databázi asociace Choral Festival Network platí ve světě sborového zpěvu za známku kvality. Zúčastněné akce jsou totiž povinny splňovat vysoké nároky, týkající se především transparentní organizace a férového přístupu k vystupujícím sborům. Svátky písní Olomouc se tímto krokem dostaly do společnosti přehlídek jako je irský Cork International Choral Festival nebo japonský Karuizawa International Choral Festival. Z tuzemských akcí jsou kromě Svátků písní členem asociace zatím jen Sborové slavnosti, pořádané každoročně v Hradci Králové.
“Svátky Písní za posledních pět let prošly řadou zásadních změn uměleckého i organizačního rázu,” prozrazuje ředitel festivalu i jeho pořadatelského spolku Festa Musicale Marek Klimeš. Festival má podle něj být vidět a slyšet především v Olomouci, ale také v zahraničí. Po letech byla obnovena široká síť zahraničních partnerů, uměleckých asociací a institucí, stejně jako festival začal být známější a otevřenější olomouckému publiku. “Kvalitu festivalu z pohledu sborového světa výrazně zlepšil nový systém soutěží pěveckých sborů a také záštity českých i zahraničních odborníků na sborový zpěv, zasedajících v porotách. Pro největší a zároveň druhý nejstarší festival tohoto typu v České republice je pak známka kvality udělená Choral Festival Network odměnou za tvrdou práci mých kolegů a kolegyň a zároveň ujištění, že festival a jeho aktivity rostou správným směrem,” dodává Klimeš.
Organizátoři festivalu v současnosti pracují na přípravách letošního ročníku Svátků písní Olomouc. Ten proběhne ve dnech od 28. května do 2. června a jako v posledních letech bude dramaturgicky spojený se Svátky města Olomouce. Svátky písní v šesti dnech nabídnou renomovanou mezinárodní soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant, které se pravidelně účastní sbory z řady cizích zemí. Nově se pod hlavičkou festivalu koná také mezinárodní soutěž mládežnických orchestrů Harmonia Iuvenalis. Přihlášky mohou sbory i orchestry odevzdávat do konce března.
Kromě soutěží chystají organizátoři Svátků písní Olomouc také bohatý doprovodný program a koncerty zúčastněných těles nejen v centru města. “Festivalové dění má velký dosah i mimo Olomouc a to prostřednictvím online přenosů soutěží a koncertů, které každoročně zhlédne více než 20000 diváků z celého světa,” vypočítává manažer technické produkce festivalu Petr Hýl. “Město Olomouc, kterým se festival pyšní ve svém názvu se tak na malou chvíli stává metropolí sborového zpěvu,” doplňuje ho ředitel festivalu Marek Klimeš.
Sborový zpěv má v Čechách dlouhou tradici. Unie českých pěveckých sborů eviduje přes tisíc pěveckých sborů, ve skutečnosti je ale jejich počet ještě mnohem vyšší. Právě podpora a další rozvoj tohoto fenoménu je cílem festivalu Svátky písní Olomouc i celoroční činnosti jeho pořadatelů. Nedávné zařazení do asociace Choral Festival Network potvrzuje, že tato aktivita má smysl.
Pořadatelem festivalu Svátky písní Olomouc je Festa Musicale z.s. ve spolupráci s cestovní kanceláří Festa Olomouc s.r.o., Statutárním městem Olomouc a Unií českých pěveckých sborů.
Zdroj: Petr Šrajer, https://festamusicale.com/
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.