OLOMOUC: O víkendu 17. a 18. května 2024 bude v Olomouci vyhodnocena 44. národní soutěž fotografie. Fotografie, které byly do soutěže zaslány, porota vyhodnotila již koncem března 2024. Slavnostní vyhlášení výsledků 44. ročníku soutěže a vernisáž výstavy nejlepších fotografií proběhne v sobotu 18. května 2024 ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Výstava v Olomouci potrvá do 22. června 2024.
V letošním ročníku soutěžili fotografové v devíti kategoriích, z nichž dvě byly rozděleny podle věku (do 15 a 25 let) a ostatní bez rozdílu věku. Zaslané fotografie hodnotila porota ve složení prof. Jindřich Štreit, PhDr. Věra Matějů, PhDr. Dana Kyndrová a MgA. Svatopluk Klesnil, Ing. Petr Zatloukal, Daniel Schulz a Mgr. Miroslav Zaťko a ze zaslaných 1534 snímků od 196 fotografů a 10 kolektivů ocenila 28 autorů a jeden kolektiv. Na výstavu bylo vybráno 263 fotografií od 77 autorů a 5 kolektivů a dalších šest autorů obdrží ceny od spolupořadatelů.
Vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční na slavnostním zahájení výstavy ve Vlastivědném muzeu v Olomouci v sobotu 18. 5. 2024 v 11 hodin.
Tak jako v minulých létech i letos je vyhlášení výsledků spojeno i s celou řadou dalších fotografických aktivit. Již v pátek 17. 5. zahájíme přípravu výstavy na šňůrách v muzeu, budeme ve městě hledat „ztracené“ fotografie z minulého ročníku, zahájíme dvě doprovodné výstavy, absolvujeme seminář na téma „Rušivé prvky v kompozici“ i prezentaci předsedy poroty Petra Zatloukala a den zakončíme komentovanou prohlídkou výstavy Michala Kalhouse v Muzeu umění. V sobotu budou zahájeny další dvě doprovodné výstavy, uskuteční se hodnocení portfolií a odpoledne pak workshop pro mládež na téma „Rostlina a člověk“ a pro dospělé „Fotíme portrét“.
V současnosti, kdy technický pokrok umožňuje být „fotografem“ každému, je důležité, že při této soutěži porota hodnotí fotografie vytištěné, nebo dokonce zhotovené původní technikou, tedy skutečně tak, jak jim autor dal konečnou podobu. Posláním soutěže, která bez přerušení existuje již 54 let, je srovnání tvorby fotografů, kteří nejsou na své tvorbě existenčně závislí. Soutěž a následné výstavy také na základě porovnání jednotlivých snímků a hodnocení poroty napomáhají k dalšímu uměleckému růstu amatérské fotografie.
Výstava v Olomouci představí to nejlepší, co se v posledním období zrodilo na celostátní úrovni.
44. ročník Národní soutěže fotografie z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádají NIPOS, útvar ARTAMA, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Svaz českých fotografů z. s., ve spolupráci s Centrem uměleckých aktivit Hradec Králové a Domem dětí a mládeže Olomouc.
Záštitu nad soutěží převzal ministr kultury Mgr. Martin Baxa, hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek a primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA.
Více na http://www.fotonarodni.cz; www.scf.cz; www.nipos.cz.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.