SOBOTKA: Šrámkova Sobotka, festival českého jazyka, řeči a literatury, proběhla letos mezi 4. a 11. červencem. Ve svém programu každoročně nabízí nejen získání zkušeností z veřejného vystoupení, ale i mnohé odborné poznatky pro pedagogickou práci bohemistů, pro autorské čtení budoucích literátů, a kultivuje jejich vyjadřovací schopnosti.
Již několik let je na Šrámkově Sobotce velice bohatý doprovodný program, který vytváří celý rok přípravný výbor složený ze zástupců všech pořádajících organizací (Městské kulturní středisko Sobotka, město Sobotka, EXOD, NIPOS - Artama, OS Přátelé ŠS) a mnoho dalších dobrovolných příznivců festivalu. Také díky jim se v Sobotce obnovilo Městské divadlo, ve kterém Fráňa Šrámek uváděl v předpremiéře své divadelní hry nastudované s místními ochotníky.
Letošní tém festivalu: Šrámkova Sobotka on-line Festival českého jazyka, řeči a literatury.
K danému tématu festivalu se vázaly zejména odborné přednášky, věnované možnostem internetu pro školy, využítí Googlu, nebo práci s interaktivní tabulí či vzdělávacím systémem E-learnin. Přednášející se také snažili nastínit, jak bude vypadat knihovna 21. století.
Dopolední přednášky byly často doplněny praktickým odpoledním seminářem. Odpolední program nabízel poslech rozhlasové hry, praktický seminář či autorské čtení. V Kostele Máří Magdalény vystoupila Schola Gregoriana Pragensis a večery patřily divadelním představením. V programové nabídce nechyběly dílny uměleckého přednesu - dílna dětská umožnila rodičům účastnit se Šrámkovy Sobotky i když neměli zajištěné hlídání svých dětí, učitelská dílna proběhla pod vedením režisérky Hany Kofránkové. Třetí - studentskou - připravuje a realizuje NIPOS - Artama Praha a je určena především bohemistům filozofických a pedagogických fakul. Přizváni jsou i studenti jiných oborů s pedagogickým zaměřením (KVD DAMU, Praha, Aleliér výchovné dramatiky JAMU Brno, studenti Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého (Literární akademie) i někteří neprofesionální recitátoři z celostátního festivalu poezie Wolkrův Prostějov. Lektorství se ujali již osvědčení odborníci na umělecký přednes s pedagogickými zkušenostmi. Účastníci dílny pracovali na textech, jejichž výběr byl zaměřen na české autory (Ivan Wernisch, Irena Dousková, Václav Hrabě. Petr Nikl, Josef Hiršal adal.)
Z překladové literatury byla nabídka o mnoho skromnější. Čítala pouze dva autory, Nizozemce marockého původu Mustafa Stitou (1974) v překladu Veroniky Havlíkové a Američana italského původu Og Mandina (1923 – 1996).
Velkému zájmu se těšila ortoepická poradna (ortoepie: nauka o spisovné výslovnosti) pod vedením herečky a pedagožky MgA. Zdenky Sajfertové.
Ludmila Kučerová,
na základě podkladů Jany Štefánkové
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?