neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
© www.olomouc.eu



Odkaz předků v radniční věžičce má pokračování

OLOMOUC: Když v září minulého roku sejmuli klempíři pozlacenou makovici z věžičky nad orlojem, čekalo je uvnitř překvapení. Neprodyšně uzavřený tubus, který pak za asistence odborníků ze Státního okresního archivu Olomouc vydal své tajemství, obsahoval listiny a další artefakty z období mezi lety 1704 až 1962, kdy probíhala poslední oprava této věžičky. 

 

Autor článku: 
luk

Neprodyšně uzavřený tubus, který pak za asistence odborníků ze Státního okresního archivu Olomouc vydal své tajemství, obsahoval listiny a další artefakty z období mezi lety 1704 až 1962, kdy probíhala poslední oprava této věžičky. Nález odkazu předků inspiroval dnešní vedení města k přípravě obdobného kroku – klempíři připravili tentokrát rovnou tři kovová pouzdra, která se před vyzvednutím opravené věžičky na střechu vrátí na původní místo do okrasné báně.

Ve čtvrtek 12. 4. se na radnici odehrála malá slavnostní událost, při níž byly do nových tubusů vloženy další dokumenty a předměty jako odkaz pro příští generace. „Hned při nálezu původního tubusu s archivními materiály jsme se rozhodli, že po dokončení rekonstrukce se vzácné archiválie na střechu radnice vrátí, a že k nim i my přidáme nějaký srovnatelný odkaz naší doby,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk. „Otvírání tubusu v září loňského roku bylo příjemně napínavým zážitkem, a tak velmi doufáme, že připravíme i my našim potomkům něco podobného,“ dodal Filip Žáček, investiční náměstek primátora. „Troufám si tvrdit, že se nám podařilo dát dohromady takové materiály za naši dobu, které se těm původním přinejmenším vyrovnají,“ doplnil náměstek Martin Major.

Do prvního z tubusů vrátil primátor Antonín Staněk původní historické listiny, které předtím důkladně prozkoumali a zdokumentovali olomoučtí archiváři. Ti si pak ve fondu dějin města Olomouce ponechali jen zlomek obsahu původního nálezu, který nahradili dokonalými fotokopiemi, většina starých dokumentů se ale do tubusu vrací v originále.

Druhý tubus obsahuje statistické údaje o městě Olomouci, přehled událostí od šedesátých let minulého století až do dneška, fotografický materiál a množství jedinečných artefaktů, jako jsou pamětní medaile, vydané při příležitosti zápisu Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam UNESCO, svěcení Jana Sarkandra a návštěva papeže Jana Pavla II. v Olomouci, výročí návštěvy císaře Františka Josefa na Fortu Radíkov či třeba mince, vydaná při příležitosti výročí intronizace arcibiskupa Jana Graubnera. „Především Arcibiskupství olomouckému bych ráda poděkovala za velkou vstřícnost, s níž nám věnovali předměty do tubusu,“ uvedla vedoucí odboru památkové péče Vlasta Kauerová, která se na kompletaci předmětů pro odkaz příštím generacím podílela. Budoucí nálezci pak v tubusu uvidí i některé propagační předměty města, mapu a další zajímavosti, včetně české bankovky v nejvyšší nominální hodnotě, tedy 5000 korun.

Do třetího kovového pouzdra jsou vloženy dokumenty a fotografie, týkající se průběhu rekonstrukce radniční střechy a rekonstrukce věžiček. I tento krok ostatně navazuje na postupy našich předků, protože v původním nálezu byla i základní technická dokumentace k minulé rekonstrukci věže radnice.

Unikátní nález uschovaných archiválií byl učiněn v září roku 2017 při rekonstrukci třinácti věžiček a ozdobných vikýřů na severní straně střechy radnice. Tyto prvky procházejí v návaznosti na celkovou rekonstrukci historické střechy a střešních krovů radnice opravami, doplněním a obnovou. Trojice pouzder, která přímo před novináři neprodyšně uzavřel šéf klempířské firmy František Žíla, byla ve čtvrtek uložena do báně věžičky. Zkompletovaná věžička pak bude v úterý 17. dubna dopoledne jeřábem vyzvednuta na své místo nad orlojem.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024