ČR: Multiinstrumentalista, humorista, ale také kreslíř a autor olejomaleb. Tím vším je Ivan Mládek, jenž letos v únoru oslavil jedenaosmdesáté narozeniny. Nový dokumentární snímek České televize o jeho životě, emigraci, Banjo Bandu, kariéře baviče, ale zejména o vášni pro malování odvysílá v premiéře stanice ČT art pod názvem Perspektivy Ivana Mládka ve středu 22. února od 20:15 hodin.
„Když jsem se dozvěděl, že je Ivan i famózním malířem, začal jsem se o jeho tvorbu zajímat ještě v širších souvislostech. Uvědomil jsem si, že je tak trochu posedlý za každou cenu pobavit své okolí, přestože sám vyhledává samotu a klid. Jeho výjimečnost je právě v tom, že dokáže člověka rozesmát hned v několika disciplínách – mluveným slovem, písní, ale i výtvarnem. Humor zastřešuje jeho život a jeho osobnost, a já jsem potěšen, že nám dovolil, abychom s ním dokument natočili,“ říká režisér snímku Patrik Ulrich.
Mládka proslavily dnes již zlidovělé písničky s doprovodem banja a typický humor. Méně se už ví, že je tvůrcem originálního hudebního nástroje guitariano, autorem několika stolních her, ale především malířem obrazů, pro které si sám vynalezl teorii obrácené perspektivy a styly jako posunismus, akční minimalismus nebo umělecké rýsování.
Mnoho let spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem, jenž pro něj psal hudební texty. „Skamarádili jsme se na jeho popud. Ivan Mládek za mnou jednou přišel do Malostranské besedy, že píše písničky, ale že mu je v rádiu nechtějí vysílat, protože jim připadají hloupé nebo naivní, divné. To se stává lidem, kteří jsou originální. Vybral si mne jako člověka s podobným viděním světa, který ale není tak bláznivý jako on. První naše skladba byla Láďa jede lodí,“ vzpomíná v dokumentu na setkání s Ivanem Mládkem scenárista, herec a autor textů Zdeněk Svěrák.
„Přiznám se, že mě trochu inspiroval k psaní textů písniček. Když jsem ho viděl zpívat, řekl jsem si, že je to jediný člověk, který může zpívat tyhle moje ‚voloviny',“ vysvětluje spolupráci s Luďkem Sobotou Ivan Mládek. „Je můj celoživotní kamarád, nikomu nedokáže nic odepřít. Nápady měl vždy skvělé,“ doplňuje Mládka herec Luděk Sobota, s nímž se podílel na nespočtu televizních scének s hudebním doprovodem.
V bezmála hodinovém filmu se Mládek vydává na místa spojená s významnými epizodami svého života. Dokumentární snímek se dotkne i hlubších témat a otázek spojených s dosud neprobádanou stránkou jeho tvorby a celoživotní vášní – malováním. O umělcově humoru i lidských vlastnostech vyprávějí jeho kolegové, spoluhráči a kamarádi. Kromě Zdeňka Svěráka a Luďka Soboty například také tubista Václav Dědina nebo sběratel Mládkových obrazů a autor textů o nich Petr Zajíc.
námět, scénář, režie: Patrik Ulrich // kamera, střih: František Svěrák // dramaturgie: Vít Poláček // výkonná producentka: Kateřina Kovářová // kreativní producent: Jiří Hubač // účinkují: Ivan Mládek, Zdeněk Svěrák, Luděk Sobota, Václav Dědina, Zdeněk Kalhous, Lenka Hraj (Plačková), Petr Zajíc, Děda Mládek Illegal Band a další
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.