OSTRAVA: Ostravské muzeum otevírá u příležitosti oslav 100 let Velké Ostravy výstavu Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu. Výstava, věnovaná heraldice města Ostravy a jeho městských obvodů, představí návštěvníkům minulost i současnost ostravské heraldiky a symboliky, stejně jako současné logo města se třemi vykřičníky. Výstava bude zahájena ve středu 19. června v 17 hodin. V Ostravském muzeu bude k vidění až do 3. listopadu.
Výstava Ostravského muzea Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu provede návštěvníky historií a vývojem ostravské heraldiky v dějinných souvislostech a představí městskou a obecní heraldiku jako stále živý symbolický kód. Ten je prostředkem identifikace příslušnosti k městu nebo městskému obvodu a dodnes nás obklopuje nejen ve veřejném prostoru. Heraldické znaky i novodobá loga představují zásadní způsob vyjádření identity města i sounáležitosti s ním. V jejich užívání se spojuje jak barvitá historie Ostravy, tak i její současnost a samozřejmě budoucnost. „Město Ostrava již od středověku disponuje velmi výraznou, neopakovatelnou a snadno zapamatovatelnou symbolikou koně ve skoku, kterou si stále uchovává. Historie obcí, které se v průběhu 20. století staly součástí dnešní Ostravy, se rovněž odrážela v jejich vlastní obecní symbolice. Dodnes proto ve znacích na vlajkách městských obvodů můžeme spatřit tradiční symboly venkovské minulosti, které doplňuje obraznost jejich průmyslové proměny, nejčastěji hornictví,“ vysvětluje autor výstavy Jiří Brňovják.
Na výstavě budou k vidění dosud neprezentované historické dokumenty, prapory, pečetidla, medaile i obrazy a reprodukce, dokládající vztah mezi městem jako institucí i místem k životu, jeho reprezentací a spolkovým životem měšťanů, kde hrála městská heraldika zásadní identifikační roli. „Vedle unikátních exponátů, jako jsou například alegorické obrazy, medaile z drahých kovů nebo nákrční řetěz primátora, připomíná výstavní expozice každodenní situace, ve kterých se člověk pravidelně setkává se znakem města či obvodu a se současným ostravským logem,“ doplňuje Vítězslav Vilímek, jeden z autorů výstavy. Pro návštěvníky bude jistě zajímavým zpestřením proměnlivá prezentace předmětů v jedné ze speciálních vitrín. „Po několika týdnech se budou střídat vzácné originály archiválií a muzejních předmětů, dokumentující heraldiku také dalších obcí, které se v průběhu času staly součástí Ostravy,“ doplňuje Brňovják.
Součástí výstavy jsou audiovizuální projekce, včetně dronových záběrů na architektonické památky nesoucí symboliku města a jeho obvodů. „Ve spolupráci s distribuční společností Bontonfilm se nám podařilo zajistit část úspěšného seriálu České Televize – Identita, o historii českého grafického designu. Ve výstavě bude promítána sekvence představující logo města Ostravy, jehož autory jsou designeři ze Studia Najbrt,“ komentuje projektová manažerka Martina Juřicová.
Pro školy je připraven edukační program zahrnující základy heraldiky a popis heraldických štítů, komentovanou prohlídku výstavy, workshop na výrobu pečeti a tvůrčí dílnu.
„Tato výstava je pro Ostravské muzeum nová nejen termínem otevření. Tímto projektem jsme chtěli nastavit nové standardy Ostravského muzea, přizvali jsme ke spolupráci řadu externích odborníků, kteří přinesli nové pohledy a dynamiku. Vyzkoušeli jsme si mnoho postupů, které zúročíme při dalších projektech a zároveň máme krásnou a kvalitní výstavu,“ dodává Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea.
Výstava bude v Ostravském muzeu k vidění až do 3. listopadu 2024.
Výstava se koná u příležitosti oslav 100 let Velké Ostravy a je spolufinancována z rozpočtu statutárního města Ostrava.
Záštitu nad výstavou převzal primátor statutárního města Ostrava Jan Dohnal.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.