OSTRAVA: Vedení Ostravské univerzity (OU) se souhlasem děkanů všech fakult udělilo „Ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii“ panu profesorovi Petru Fialovi za to, že vrátil do boje o svobodu a demokracii odvahu a lidskost. Touto cenou byli doposud oceněni polský publicista a historik Adam Michnik a český spisovatel, publicista a historik Petr Pithart při příležitosti výročí sametové revoluce v roce 2019.
Jen před několika málo hodinami se vrátil Petr Fiala z osobního setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym, jehož země již po tři týdny čelí brutální agresi ze strany Ruska. S předními představiteli Polska a Slovinska jel Petr Fiala vyjádřit svou podporu Ukrajině přímo do ostřelovaného Kyjeva.
„Ostravská univerzita se vyhýbala oceňovat jakýmkoli způsobem aktivní politiky. Nyní tedy zdánlivě tuto zásadu porušuje, ale ‚Ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii‘, udělenou Petru Fialovi, nevnímám jako ocenění politika. Je to vyjádření uznání člověku, který svojí cestou do Kyjeva projevil jednak odvahu, což bychom u premiéra očekávali, ale i vzácně lidský přístup. Jistě můžeme diskutovat o tom, zda je to z politického či bezpečnostního hlediska hazard či ne, zda a jak bylo nutno konzultovat tuto akci s ostatními evropskými politiky a podobně. Ale důležitější je pro nás fakt, že tato cesta má nezpochybnitelně pozitivní efekt a symbolický význam, zcela jistě je morální podporou ukrajinské veřejnosti a hlavně – Petr Fiala to považoval za správné, a tak to udělal. Chci doufat, že i ostatní politici budou především dělat to, co považují za správné,“ vyjádřil své uznání rektor Ostravské univerzity Jan Lata.
Osobní předání ocenění proběhne na zasedání Vědecké rady OU či Akademickém dni OU, dle časových možností Petra Fialy.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.