čtvrtek
24. října 2024
svátek slaví Nina
Plakát k výstavě
© Zdroj: www.cbmpolicka.cz



Objevte rozmanitost evropských Vánoc v poličském muzeu

POLIČKA: Vánoce, Christmas, Weihnachten, Noël, Natale, Jul, Boże Narodzenie, Božić, Різдво, Χριστούγεννα … to všechno jsou názvy Vánoc v evropských zemích. Přijďte do poličského muzea nasát atmosféru Vánoc z nejrůznějších koutů Evropy a poznat, nakolik se zvyky jejich obyvatel liší od tradičních českých Vánoc.

od 19.11.2023 do 07.01.2024
Autor článku: 
Simona Valachová

Napadlo vás někdy, jak a kdy slaví vánoční svátky v jiných zemích? Co mají společného nebo čím se liší od našeho pojetí Vánoc? Jak zdobí své stromečky a na čem si pochutnávají při štědrovečerní večeři? Kdo jim naděluje dárky a jaké jsou jejich tradice a zvyky? Odpovědi naleznete na vánoční výstavě poličského muzea, která přibližuje, jak prožívají Vánoce v jiných evropských zemích.

Na výstavě na vás čekají tradiční dárkonoši, kteří nosí dárky v sousedních zemích, jako je Father Christmas ve Velké Británii, švédský skřítek Tomte s kozou nebo tradiční holandský Mikuláš Sinterklaas se svým pomocníkem Černým Petrem. Seznámíte se s postavami Tří králů, kteří nadělují dárky ve Španělsku. Zapomenout nesmíme na čarodějnici Befanu, která vhazuje italským dětem dárky komínem. Budete obdivovat různorodé varianty nazdobených vánočních stromečků, propracované vánoční ozdoby himmeli ze severských a pobaltských států nebo se seznámíte s netradičními svátečními pokrmy. Výstava je plná aktivit pro děti, mohou například napsat pozdrav Ježíškovi nebo si nazdobit vánoční stromek podle svého gusta. Připravená bude i dotyková obrazovka s interaktivní mapou Evropy, kde si vyhledají a prohlédnou množství zajímavostí. Určitě by také neměly zapomenout postarat se o vánočního strýčka Tia de Nadal, jako to dělají děti po celou dobu adventu ve španělském Katalánsku. Jak vypadá tento poněkud nezvyklý vánoční dárce? Přijďte se s ním osobně seznámit!

Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 19. listopadu v 16 hodin ve výstavních sálech muzea. O hudební doprovod se postará dívčí pěvecký sbor Juliettes pod vedením Ellen Erbesové, který zazpívá výběr zahraničních vánočních koled. Součástí vernisáže bude tvoření zaměřené na výrobu skandinávských papírových ozdob, jimiž si doma můžete ozdobit vánoční stromek. Výstavu můžete navštívit až do 7. ledna 2024.

Výstava se koná ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti, Muzeem Vyškovska a Vlastivědným muzeem v Šumperku.

www.cbmpolicka.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V listopadu 2024 vychází již 4. upravené vydání praktického a stručného metodického materiálu pro kronikáře, zastupitele a starosty obcí a měst  s názvem Jak vést obecní kroniku v elektronické podobě s následným vytištěním? 

Z obsahu publikace: Legislativa, Usnesení, Kronikář, Hardware – Software, Titulní list, Schvalovací doložka, Technická příprava kroniky, Přílohy, Tisk, Vazba, Archivace, Internetové zdroje informací, Umělá inteligence.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.10.2024

ČR: Proč se občas potýkáme s problémy, jejichž původ neznáme? Můžeme po předcích zdědit i jiné věci než jen tělesné dispozice? Transgenerační přenos traumatu je stále častěji skloňovaný fenomén, který konečně proniká i do kvalitní beletrie. Společně s dalším fenoménem, a to tzv. ukrývaného dítěte, se stal hlavním motivem nového románu Křivda spisovatele Martina Juna.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.10.2024

OSTRAVA: Zasedání nejvyššího orgánu Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. – Sněmu AMG – se uskutečnilo ve dnech 15.16. října 2024Konferenčním centru Národního zemědělského muzea Ostrava. Cílem tohoto významného setkání členů Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., byla příprava koncepcí a strategií na léta 2025–2027 volba nového vedení  Exekutivy AMG a Revizní komise AMG.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.10.2024

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024