PRAHA: Celovečerní divadelní inscenace Příchozí je původním projektem v produkci vršovického kulturního centra Vzlet. Na jevišti se v ní setkává pět účinkujících na vozíku s herci Antonií Rašilovovou a Štěpánem Lustykem. Příchozí přibližují život lidí s tělesným postižením jako silnou metaforu pro setkávání s čímkoliv novým, neobyčejným a neznámým. Právě proto si inscenace propůjčuje název od stejnojmenného sci-fi snímku a lidi na vozíku přirovnává k mimozemským bytostem. Pojednává tak nejen o vztahu člověka s postižením a jeho asistenta, ale také o málo prozkoumaných vesmírech lidí, kteří potřebují dvě těla, aby mohli existovat svobodně.
Za tímto výjimečným počinem stojí režisérky Alžběta Nováková s Eliškou Říhovou. Alžběta je zakládající členkou skupiny České národní improvizační divadlo a sama se dlouhodobě věnuje asistenci. Eliška Říhová patří mezi výrazné režijní osobnosti nejmladší generace. Režijně se podílela například na inscenaci Všem se nám uleví na Nové scéně Národního divadla anebo na nejnovější inscenaci Obyčejná žena v pražské MeetFactory, která vznikla podle knižní předlohy nobelistky Annie Ernaux.
Objevit nové obzory
Vršovická kulturní křižovatka nabízí kromě originální divadelní produkce také atraktivní doprovodný program. Pravidelně se můžete zúčastnit dramaturgických úvodů nebo diskuzí s tvůrci a nahlédnout tak do zákulisí uměleckých projektů. Příchozí vás 27. února v rámci doprovodného programu vezmou na nezapomenutelnou projížďku Vršovicemi.
Díky spolupráci s organizací Asistence o. p. s. dostanou návštěvníci možnost vyzkoušet si, jaké je pohybovat se na vozíku terénem Vršovic. Než se na kolečkách vydají do ulic, profesionální instruktoři z Asistence účastníky provedou základním zácvikem. Nově získané dovednosti pak otestují v praxi a během hodinové projížďky budou ve dvojicích plnit úkoly, kterým běžně nevěnujeme téměř žádnou pozornost. Pořídit si v kavárně teplý nápoj anebo vybrat si hotovost z bankomatu se ale na vozíku může proměnit v několikaminutové dobrodružství.
Účastníci si vyzkouší jak pohyb ulicemi na vozíku, tak roli asistenta. Na konci dvouhodinového setkání budou mít prostor své zážitky sdílet a zhodnotit s lidmi, pro které je život na kolečkách každodenním chlebem. Procházka začíná v 16:00 a je ideálním zážitkem pro dvojice. Kapacita je omezená, takže pokud vás projížďka zaujala, rezervujte si včas svá místa na webových stránkách Vzletu. A pokud byste ji náhodou nestihli, po repríze Příchozích 27. února budete mít možnost zúčastnit se debaty s tvůrci inscenace a jejími protagonisty.
Má to smysl
Inscenace Příchozí přesahuje „jednorázový” kulturní zážitek díky zapojení do iniciativy Pátý stupeň. Ta prosazuje takové systémové změny v poskytování podpory lidem s postižením, které jim mohou změnit celý život. Všech pět účinkujících na vozíku se na projektu mohlo podílet právě díky ní. Pátý stupeň organizace Asistence upozorňuje na nedostatečnost stávajícího systému příspěvků na péči. Nejvyšší, tedy čtvrtý stupeň totiž pokrývá pouze 5 hodin pomoci denně. Protagonisté projektu Příchozí přitom potřebují denně 14 až 20 hodin pomoci. Pátý stupeň proto bojuje za zavedení individualizovaného, pátého stupně příspěvku na péči v rozsahu, jaký lidé na vozíku skutečně potřebují.
Potřebným systémovým změnám v oblasti dostupnosti asistence pro lidi s postižením a adekvátnímu rozsahu podpory se Asistence věnuje ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí na čele s Marianem Jurečkou. Ten v současné době úpravu příspěvků na péči přislíbil, stejně jako kroky vedoucí ke vzniku zákona o osobní asistenci.
Časosběrný dokument Pátý stupeň v režii Tomáše Kleina, který měl premiéru loni, mapuje jeden rok života pěti vybraných lidí s tělesným postižením, kterým byla zajištěna péče v dostatečném rozsahu. Ve filmu uvidíte, jak ten rok prožili, a ve Vzletu se s nimi můžete osobně setkat na jedné z repríz inscenace Příchozí.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.