sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Vizualizace sauny na rybníce
© Josef BaslarObec inspirovala budoucí architekty. Odvážné modely se představují veřejnosti

BLUDOV: Návrhy a modely studentů katedry architektury Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) obsadily kinosál Kulturního domu Bludov. Budoucí architekti se nechali inspirovat při procházkách obcí i její okolní krajinou a navrhli drobné stavby sloužící jako krajinotvorné prvky a zároveň jako místa setkávání. Výstava nese název Drobné architektonické objekty v Bludově.

od 10.12.2020 do 31.01.2021
Autor článku: 
Barbora Haušková

„Studenti pracovali na návrzích v rámci návaznosti na předchozí studium předmětu modelování. Šlo o vytvoření zážitku a zadání projektu neslo takový neurčitý název Něco mezi mezi něco. To vystihuje atmosféru zdejší krajiny – historického pomezí českého a německého živlu, hor a nížiny, tedy místa, kde se střetává více světů,“ vysvětlil docent Jakub Gajda z katedry architektury VŠB-TUO.

Vznikla tak vyhlídková místa, tábořiště, odpočívky, útulny, ale i atypická plovoucí sauna či neonové sloupoví vedoucí krajinou a další zajímavé návrhy, které by mohly esteticky ozvláštnit obec. „S návrhy studentů jsem spokojený. Kdyby se obec rozhodla některý z nich realizovat, ale potřebovala jej upravit, lze je rozpracovávat dál,“ dodal Gajda.

Každý model doprovází plakát s vizualizací, jak by objekt v konkrétním místě působil. Studenti budou své návrhy také veřejně v Bludově prezentovat. Jejich práce posoudí nejen laická veřejnost, ale i odborná komise. Veřejná prezentace, kdy každý student představí svoji ideu navrhovaného objektu, je plánovaná na polovinu ledna. Zúčastní se jí i porota složená z architektů, která ohodnotí výkony studentů a ti nejlepší získají odměnu. Přesný termín bude záviset na aktuálních covidových opatřeních. 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021