OLOMOUC: O nadcházejícím víkendu si lidé připomenou tragédie, které se odehrály v závěru 2. světové války v Zákřově a Javoříčku na Olomoucku. Nacisté tam připravili o život desítky nevinný obyvatel, a to v době, kdy o porážce hitlerovského Německa nebylo pochyb.
V sobotu 27. dubna v 11 hodin začne pietní akt v Javoříčku u tamního památníku, který vyrostl nad hrobem osmatřiceti obětí nacistického vraždění. Obec byla v květnu 1945 přepadena oddílem SS, muži povražděni a stavení vypálena. Popelem tehdy lehlo 32 usedlostí. Jako jedna z mála budov zůstala stát tamní škola, v níž je v současné době umístěna expozice, která tehdejší události připomíná. Účastníci setkání určeného pro veřejnost si budou moci školu prohlédnout, případně využít také zvýhodněného vstupu do nedalekých Javoříčských jeskyní. Ty se při příležitosti konání akce otevřou pro děti zdarma a pro ostatní návštěvníky za snížené vstupné.
Pietní vzpomínka při příležitosti zákřovské tragédie se uskuteční v neděli 28. dubna v 11 hodin u památníku v Zákřově. Ten připomíná smrt mužů, které okupační jednotky odvlekly z obklíčené obce do Velkého Újezda. Muži byli mučeni a následně devatenáct z nich upáleno v nedaleké osadě Kyjanice. Byl mezi nimi i Otto Wolf, člen židovské rodiny, která se celou dobu ukrývala v lesích v okolí Tršic. Po válce byl vydán jeho deník, díky němuž je Wolf označován za českou Annu Frankovou.
Pietní vzpomínky pořádají obce Luká a Tršice, na jejichž území Javoříčko a Zákřov leží, společně s Iniciativou pro podporu vypálených obcí. Záštitu nad nimi převzal ministr kultury Antonín Staněk a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.