ZBIROH: Zakroužkujte si v kalendáři datum 31. července 2024 a přijďte do Městského muzea Zbiroh! Budete mít jedinečnou příležitost zúčastnit se komentované prohlídky naší výstavy obrazů KDE DOMOV MŮJ. O západočeských krajinářích a jejich dílech vám bude vyprávět kurátor a autor výstavy Jiří Hlobil.
Mezi vystavenými obrazy najdete i díla oblíbeného malíře Václava Šestáka či zbirožského rodáka Jiřího Volmuta. Komentovaná prohlídka začíná v 16 hodin ve výstavní síni muzea.
Určitě dojde i na hudbu, zpěv a zábavu, těšíme se na Vás.
Pokud byste nestihli přijít, ještě máte šanci v neděli 18. srpna 2024, kdy si uděláme slavnostní dernisáž výstavy.
Mgr. Jiří Hlobil (nar. 22. 5. 1956 v Příbrami) studoval Západočeskou univerzitu v Plzni a po jejím dokončení pracoval jako pedagog na základních a středních školách v Praze a Plzni. Dnes působí jako programový pracovník Západočeské galerie v Plzni. Je autorem mnoha scénářů pro amatérská divadla Dominik, Lucifer a skupiny středověké hudby Gutta. Je spoluautorem filmu O Plzni vážně i nevážně s Miroslavem Horníčkem, knihy Smích přes slzy, Kalendář plzeňský a jeho práce jsou zastoupeny v mnoha sbornících Střediska západočeských autorů. Pravidelně se účastní veřejných čtení v Čechách a zahraničí. Byl dramaturgem dvou CD nahrávek čtené poezie a prózy Lásky a poezie čas. Je nositelem ocenění Pečeti města Plzně za kulturní přínos městu Plzeň. Působí jako nezávislý kurátor mnoha výstav v Čechách i zahraničí. Jako tvůrce, dramaturg a moderátor se podílel na více než dvou tisícovkách literárních pořadů, čtení a křtů nových knih. Je členem Střediska západočeských spisovatelů, autorem a zakladatelem Literárního festivalu Hořovice Václava Hraběte.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.