ČR: Menší obce, spolky, aktivní jedinci, podnikatelé a co nejvíce místních lidí. Ti všichni se mohou spojit a společně zažádat o grant v rámci programu Dokážeme víc, který podporuje sousedské projekty. Žádost mohou podat od 16. ledna do 13. března 2023, získat mohou až 500 000 Kč a na realizaci budou mít 18 měsíců.
„Vztahy na lokální úrovni jsou tím nejcennějším, do čeho můžeme investovat, aby se nám dobře žilo. Náš program nabízí nástroje, které v obci pomohou sousedské vztahy podpořit, a finance, díky kterým si lidé společně vytvoří místo k setkávání,“ vysvětluje Andrea Studihradová z České spořitelny, která za programem Dokážeme víc společně s Nadací Via stojí.
Z grantu může vzniknout třeba hřiště, plovárna nebo komunitní zahrada. Peníze lze ale použít i na úpravu vnitřního prostoru, například kulturního domu nebo klubovny. Důležité je, aby o grant zažádal místní spolek, příspěvková organizace, obec do pěti tisíc obyvatel nebo třeba knihovna, aby byl sestaven nejméně pětičlenný tým a aby se do plánování i realizace nové podoby prostoru mohl zapojit kdokoliv z místních. Vybrané projekty se také budou muset spolupodílet 20 % z celkové částky, tj. až 100 000 Kč v případě půlmilionového grantu.
„Nadace Via společně s Českou spořitelnou dlouhodobě podporuje aktivní lidi a projekty, které mění život okolo nás a zlepšují sousedské vztahy. Pomáháme nejen finančně. Každý tým také dostane k ruce zkušeného konzultanta, který mu pomůže například s organizací plánovacích setkání. Pro realizační týmy také připravujeme vzdělávací semináře a propojujeme je s účastníky předchozích úspěšných projektů,“ popisuje Hana Morávková z Nadace Via.
Program Dokážeme víc ale umožňuje zažádat o mikrogrant do 20 000 Kč nebo o grant do 100 000 Kč i přímo sousedům. „Není ani třeba zakládat spolek. Stačí, když se spojí minimálně tři lidé, kteří mají chuť ve svém okolí něco zlepšit,“ vysvětluje Andrea Studihradová s tím, že tyto menší granty využívají lidé třeba na výsadbu stromů na veřejném prostranství, stavbu altánů a občas i na něco kurióznějšího – třeba na voliéru pro zraněného čápa v záchranné stanici.
Spořitelní grantový program Dokážeme víc realizovaný ve spolupráci s Nadací Via zatím rozdal na podporu sousedských projektů téměř 13 milionů korun a podpořil 350 projektů.
O grantových programech Dokážeme víc se více dozvíte na www.dokazemevic.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.