NEUSATH: V neděli 24. července 2016 očekává návštěvníky Hornofalckého skanzenu báječný program. Nejdříve se na polích bude od 13 hodin sklízet obilí, a to za pomoci muzejních koní a původního nářadí. Ke sklizni samozřejmě patří také produkty, které z mouky vznikají. Pekař Paulus připravil na tento den tradiční pekařskou slavnost. Z pecí se budou linout vůně čerstvého chleba a sladkého kynutého pečiva. Ochutnat můžete také tvarohové a krupičkové koláče a v nabídce nebude chybět ani hrnek dobré kávy.
Naši malí návštěvníci si mezitím mohou zahrát staré dětské hry, uvázát věnečky z květin, vyrobit si ze dřeva oběhové kolečko anebo si zahrát kuželky v historické kuželkárně. Za malý příspěvek na materiál si mohou vyzkoušet také staré řemeslo - soustružení dřeva. Na děti budou čekat poníci a hosté si mohou užít jízdu v kočáře taženém koňmi po muzejním areálu – rovněž za poplatek.
Ve 14 hodin se v Naabtalské vesnici bude konat vzpomínkový den na bavorského autora pověstí a pohádek Franze Xavera von Schönwertha (1810 - 1886). Dětský soubor předvede tanečky kolem Schönwerthovy lípy a k poslechu i k tanci bude vyhrávat hudba. Nedaleko je také muzejní hostinec, kde děti dostanou od provozovatelů – manželů Wiesenbacherových malé občerstvení – zmrzlinu zdarma. Rodiče budou mít příležitost ochutnat bavorské speciality a regionální pivo Zoigl.
Prohlídkou skanzenu můžete strávit příjemně celé odpoledne a zažít atmosféru dřívějších časů. Těšíme se na Vaši návštěvu!
Veškeré informace najdete na: www.freilandmuseum.org
Informace v češtině podá: petrazeitler@sad-online.de
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.