pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Plakát
© Archiv pořadateleO jarních prázdninách se v knihovně domluvíte v bublinách

KLADNO: Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila pro své návštěvníky tematický týden věnovaný komiksu. Od pondělí 26. 2. do pátku 1. 3. čekají návštěvníky známé osobnosti českého komiksu, výstavy, besedy a mnoho dalšího. Mluvit se bude nejen o komiksu jako takovém, ale také o kreslířském umění a čtenářské gramotnosti. Ivan Kubát, Štěpánka Jislová či Marek Rubec. I taková jména v příštím týdnu zahýbou knihovnou.

od 26.02.2024 do 01.03.2024
Autor článku: 
Jitka Hrušková

Kromě komiksových workshopů, soutěžních přehlídek či setkání s osobnostmi knihovna otevírá prostor pro začínající i etablované komiksové tvůrce celotýdenním programem Tvoje živá tvorba. Amatéři i profesionálové mohou kdykoliv přijít do knihovny, najít si příjemný a pohodlný kout a začít tvořit. „Nabízíme tím nejen možnost vyzkoušet si veřejně tvořit a nechat si nahlížet přes rameno, ale také inspirovat druhé. Tvůrci zde mohou sdílet svoji dřívější tvorbu, a pokud zde naleznou stejně „potrefeného“ parťáka k budoucím společným projektům, o to více nás bude těšit, že jsme k tomu mohli takto přispět“, říká Bára Šabartová, vedoucí oddělení edukace a komunikace. A k tomu dodává: „První, kdo se do živé tvorby zapojí, bude kladenská tvůrkyně Tereza Žáková, vystupující pod jménem Emblema. Setkání s ní se uskuteční ve středu 28. 6. od 14:00.“

Na setkání s mladou tvůrkyní ve středu v 18:00 naváže beseda s místním etablovaným kreslířem Ivanem Kubátem pod taktovkou Romana Hájka, ředitele knihovny.

Komiksový týden završí panelová diskuze moderovaná komiksovým hltanem a pedagogem Danielem Hantákem O komiksu tady a teď, Bang! ve čtvrtek 29. 2. V 18:00. K panelistům diskuze přisedne kromě zmíněného Ivana Kubáta, Štěpánky Jislové a Marka Rubce i Michaela Šerá – specialistka komunikace fenomenálního českého nakladatelství CREW.

Pracovníci vědecké knihovny se rozhodli čtenářům v rámci tematického týdne představit tento fenomén v tvůrčím procesu, seznámit je se začínajícími, ale i s etablovanými komiksovými tvůrci, dát zájemcům možnost si prakticky vyzkoušet vytvořit vlastní komiks a ukázat, jak všestranné využití může tato forma nabídnout. Ať už je to usnadnění práce s dětským čtenářem, rozvoj čtenářské gramotnosti, jiný úhel pohledu na literaturu či rozvoj místní komiksové komunity. 

26 - 27. 2. 2024 od 9 do 15 hodin proběhne workshop Můj první komiks pro věkovou kategorii 13+ s letošní nominantkou ceny Muriel za nejlepší komiks a nejlepší scénář – Štěpánkou Jislovou.

Tu si také můžete naživo poslechnout v panelové diskusi 29. 2. 2024 od 18:00 nazvané O komiksu tady a teď, Bang! Společně s ní budou diskutovat Michaela Šerá – Specialistka komunikace největšího a nejstaršího komiksového nakladatelství v České republice, Nakladatelství CREW, Marek Rubec  a Ivan Kubát – komiksoví tvůrci a moderátorem večera bude pedagog a komiksový fanoušek Daniel Hanták.

Setkání s Ivanem Kubátem, kročehlavským patriotem a autorem triček s kročehlavskou tematikou a frontmanem bluesrockové kapely ATd., ale také právě komiksovým tvůrcem, proběhne ve středu 28. 2. 2024 v 18:00.

Malí i velcí tvůrci – účastníci workshopů Štěpánky Jislové a Marka Rubce budou mít možnost zapojit se do soutěžních přehlídek Můj první komiks a Rosteme s knihou. Tím ale nabídka nekončí. Malá galerie v 1. patře knihovny nabízí několik doprovodných výstav.  Jednak pPřipomínku nedávného 95. výročí narození světoznámého komiksového tvůrce Alejandra Jodorowského, dále originály komiksů Ivana Kubáta a návštěvníci se také mohou těšit na tvorbu Terezy Žákové alias Emblemy. A pokud účastníci workshopů dovolí, pak knihovníci představí i jejich výsledné práce.

 

Pracovníci vědecké knihovny se rozhodli čtenářům v rámci tematickéhoHlavním záměrem Ttýdne komiksu je představit tento fenomén v tvůrčím procesu, seznámit sje se začínajícími, ale i s etablovanými komiksovými tvůrci, dát zájemcům možnost si prakticky vyzkoušet si vytvořit vlastní komiks a ukázat, jak všestranné využití může tato forma nabídnout. Ať už je to usnadnění práce s dětským čtenářem, rozvoj čtenářské gramotnosti, jiný úhel pohledu na literaturu či rozvoj místní komiksové komunity. 

 

Svojí troškou do mlýna k tematickému týdnu přispěla také kladenská Střední škola designu a řemesel. Na výstavu zapůjčila dva modely inspirované tvorbou Roye Lichtensteina – předního tvůrce americké komiksové a pop-artové tvorby šedesátých let. Jedná se o práci studentů uměleckého maturitního oboru Modelářství a návrhářství oděvů.

 

Akci finančně podpořila společnost AVE, za což jí tím patří veliký dík.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024