Začátkem prosince roku 2008 byla ředitelkou NPÚ jmenována Ing. arch. Naděžda Goryczková. Stalo se tak poté, co na vlastní žádost odstoupil z této funkce Pavel Jerie. Důvodem k jeho rezignaci byla údajně nemožnost reorganizace ústavu. O něco později se ukázalo, že to není důvod jediný a zřejmě asi ani nejpodstatnější.
„Nové vedení převzalo ústav v neuspokojivém stavu s elementárními nedostatky v oblasti řízení, komunikace, disciplíny a mnohdy i profesionality," konstatuje ředitelka.
Po nástupu do funkce se pustila do reorganizace podle koncepce, kterou připravila a v níž deklarovala snahu o modernější památkovou péči a efektivní správu objektů ve správě NPÚ. Dokument byl projednán a podpořen zřizovatelem, tedy ministerstvem kultury.
Stručně vyjádřené základní cíle koncepce:
- Definovat řídící strukturu a stanovit kompetence, které budou zajišťovány z centrální úrovně, a které z regionů;
- formulovat priority v oblastech ochrany, dokumentace a evidence, oborového výzkumu a uplatnění jeho výstupů;
- definovat a popsat koncepční model efektivní a autonomní správy;
- zlepšit mediální obraz NPÚ.
Reorganizace v těchto dnech skončila a o změnách, kterými ústav v posledním období prošel, informovala minulý týden generální ředitelka novináře za účasti nejbližších spolupracovníků, odborné náměstkyně Ing. arch Věry Kučové a hlavního kastelána Mgr. Milana Svobody.
V 1. polovině roku 2009 proběhly změny na samotném ústředním pracovišti, následovaly zásahy na územních pracovištích, z nichž některá byla personálně posílena.
V rámci celé organizace skončil pracovní poměr 28 pracovníkům, 3 odešli dohodou a 133 zaměstnancům byla změněna pracovní smlouva. Naopak nové pozice vznikly, a to především ve prospěch ekonomického řízení, interního auditu, mediální prezentace a v oblasti řízení správ památkových objektů. Celkový počet zaměstnanců NPÚ zůstal stejný, pro zajímavost je jich 1952.
Reorganizace umožnila vznik centra pro ekonomické řízení celého NPÚ, posílení vnitřního auditu a nastavení procesů kontroly.
Zlepšení informovanosti uvnitř firmy, což je jeden z důležitých faktorů pro její úspěch, zavedla ředitelka pravidelný tok informací směrem k zaměstnancům a interní dialog. Na dokreslení může sloužit např. historicky první konference kastelánů, nebo Kolegium generální ředitelky, tedy pracovní setkání s řediteli územních pracovišť.
Ke stejnému účelu slouží web, jehož obsah je prospěšný jak pro zaměstnance, tak pro odbornou i laickou veřejnost. Návštěvnost webových stránek NPÚ je také pozoruhodná, přičemž v současnosti probíhají práce na přípravě nové prezentace, jejíž spuštění se plánuje na první čtvrtletí příštího roku.
Důraz na zlepšení mediálního obrazu a na komunikaci s veřejností vedl k aktivizaci tiskového oddělení. Je obsazen post tiskové mluvčí ústředního pracoviště, která pravidelně informuje o činnosti NPÚ. Nová organizační struktura s platností od 1. 1. 2010 počítá s postem mediálního koordinátora na včech územních pracovištích. Jejich úkolem bude nejen prezentace daného pracoviště, ale i intenzivní komunikace v rámci NPÚ jako celku.
Zajímavým konceptem prezentace NPÚ jsou velké mediální tematické celky s cílem představit veřejnosti činnost ústavu ve všech podobách a na všech úrovních. V jejich rámci probíhají odborné semináře, přednášky, výstavy a exkurze týkající se tématu a umožňující participaci veřejnosti. Prvním z nich, který právě vrcholí, je Industriální podzim.
V příštím roce se počítá s tématy:
Ohrožené památky (leden – březen),
Průzkumy a poznávání památek (duben – červen)
Památková péče a současná architektonická tvorba (říjen – prosinec).
NPÚ se může také pochlubit reprezentativní publikací, která jako celek představuje soubor hradů, zámků a jiných objektů ve správě NPÚ. Mnoho dalších záměrů je v přípravě, z nichž některé hodlá NPÚ financovat z evropských fondů, u kterých se uchází o nemalé finanční prostředky.
Nebylo účelem těchto řádků vyjmenovat všechny plány, aktivity a splněné cíle. Důležité je zdůraznit, že generální ředitelka Naděžda Goryczková se ujala vedení NPÚ koncepčně a po krátké době je možno zaznamenat pozitivní změny. Do budocna lze očekávat lepší péči o národní kulturní bohatství, k čemuž je ovšem mimo již řečeného zapotřebí, aby si NPÚ, jako pracoviště s vysoce odborným potenciálem, získalo respekt nejen u veřejnosti, ale i u strážců veřejných pokladen. Mně se jeví, že pod novým vedením dvou erudovaných žen je to možné.
Ludmila Kučerová
Projektu NPÚ: „Edukativní centra“.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce