ÚSTÍ NAD LABEM: Galerie NF je nová nezávislá galerie v Ústí nad Labem. Nachází se ve sklepním traktu činžovního domu v blízkosti městského centra i nově budovaného univerzitního kampusu. Otevření nového galerijního prostoru v Ústí nad Labem reflektuje poněkud monopolní situaci v oblasti zdejšího výstavního provozu. Narušení prověřených a posvěcených stereotypů, snaha eliminovat kurátorský aspekt v provozu současného výtvarného umění, důraz na minimalizaci vedlejších provozních nákladů spojených s realizací výstav – to jsou hlavní charakteristiky Galerie NF, která se snaží rovněž naplnit požadavky po nezávislém prostoru umožňujícím realizovat komorní autorské projekty.
Zásadní rys Galerie NF spočívá v koncepci výstavního programu, který není konkrétně definován a bude výsledkem komunikace mezi jednotlivými zainteresovanými umělci. Každý vystavující umělec osloví dalšího, kterého si sám vybere pro prezentaci, předá pomyslnou štafetu a také informaci o tomto novém prostoru.
Princip náhody i posloupnosti generuje aktivní komunikační platformu, která není závislá na základní tezi nebo speciálním kurátorském zaměření.
Prvním výstavním projektem v nové galerii je výstava Evy Mrázikové a Luďka Proška, kteří dlouhou dobu působili v Galerii Emila Filly a kteří po svém odchodu iniciovali vznik Galerie NF. Projekt nese název Kurátor je past (zde se můžeme odkazovat také k anglickému past ve významu minulost) a je propagován recyklovanými angažovanými plakáty uměleckého seskupení DUO (Eva a Martin Mrázikovi), v nichž je umocněn kurátorský koncept. Název projektu i výrazné, úderné upoutávky propagují především akt otevření nového galerijního prostoru, než výstavu samotnou. Autoři se prezentují individuálně, nezávisle na sobě nebo zvoleném tématu.
Eva Mráziková prezentuje cyklus drobných kreseb, v nichž na hraně mezi deníkovými záznamy ze života a spontánními kreslánky na okrajích sešitů a papírků balancuje od bezmyšlenkovité automatičnosti k popově devastované banálnosti. Použití úryvků anglických textů umocňuje klišovitost, globální rozbředlost či univerzálnost.
Luděk Prošek vystavuje velkoformátové fotografie, v jejichž velkém formátu se nepozornému divákovi může ztratit zásadní detail i další plány odrazu reality. Fotografie autor doplnil ready made objekty, které dolaďují celkovou atmosféru celé instalace – znejisťují, zneklidňují, dezinterpretují, odkazují, shazují.
Projekt Kurátor je past potrvá do 11. dubna.
Eva Mráziková a Luděk Prošek vybrali pro další prezentaci Dominika Langa.
Vernisáž jeho výstavy je plánována na 14. dubna 2009.
Výstavní projekt:
Kurátor je past
Vystavující: Eva Mráziková, Luděk Prošek
Vernisáž: úterý 24. 3. 2009, 18 hodin
Místo: Galerie NF, Resslova 1717/8, Ústí n. L.(naproti Fakultě umění a designu UJEP) Kontakt: +420 776 726 184, gnf@email.cz
Otevřeno: út 17-19, st 16-18, čt 10-12, nebo po telefonické domluvě
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.