PRAHA: V pražském planetáriu se v běžném provozu návštěvíkům představil unikátní promítací systém SkySkan Definity. Díky největší projekční ploše v České republice a nejmodernějším digitálním technologiím nabízí evoluční pohled do vesmíru a doslova cestování v prostoru a čase.
Digitální projekční systém SkySkan Definity posouvá možnosti planetária daleko za obvyklé hranice. Unikátnost technologie spočívá v tom, že umožňuje velmi názorně ukázat pohyby hvězd v prostoru a čase.
„Díky SkySkanu ukážeme divákům vesmír z kteréhokoli místa. Návštěvníci mohou vidět naše Slunce z perspektivy mimozemšťanů třeba od hvězdy Rigel, pozorovat východ slunce na Marsu nebo zažít průlet hvězdokupou," přibližuje nové možnosti Jan Šifner, zástupce ředitele Planetária Praha pro techniku a provoz. Systém SkySkan Definity je zároveň využitelný i v jiných oborech než poznávání vesmíru. Promítá totiž stejně dobře třeba stavby, přírodní útvary nebo živé objekty. Pro SkySkan Definity jsou prozatím připraveny tři pořady. První dva, tj. „Praha korunovaná hvězdami“ a „Most mezi břehy času“, jsou věnovány Praze a její bohaté astronomické minulosti. Třetí pořad nazvaný „Měsíční sen“ je věnovaný věčné touze lidí po Měsíci.
„V současné době má planetárium v nabídce přibližně 50 pořadů, které budou v průběhu zhruba pěti let převedeny na nový systém," dodává Jan Šifner. Systém SkySkan Definity promítá na kopuli planetária o celkové ploše větší než 800 m² osm milionů bodů. Tvoří jej 12 počítačů a dva supervýkonné dataprojektory s extrémně velkým rozlišením. Každý projektor má rozlišení 4000 x 2000 obrazových bodů, což je například více, než mají čtyři HDTV televizory dohromady. Každý projektor váží 230 kg a samotný objektiv kolem 35 kg. Nový systém stál 24,5 milionů korun, devět milionů přispěla ze svého rozpočtu Praha , zbytek uhradilo Planetárium Praha z vlastních zdrojů.
Fotografie "Galaxie na kopuli" se kliknutím zvětší.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.