<p>HLUBOKÁ NAD VLTAVOU: Alšova jihočeská galerie uvede do stálé expozice Flámského a holandského malířství 16. – 18. století nový exponát s názvem „Alexandr a Diogenes“ od Lamberta Jacobsze, který zakoupila do sbírky v roce 2013.</p> <p>Expozice Flámského a holandského malířství 16. – 18. století se skládá ze tří částí: první tvoří díla z vlastních sbírek Alšovy jihočeské galerie, druhou zápůjčky z Národní galerie v Praze, třetí představuje dlouhodobá zápůjčka části sbírky JUDr. Vlastislava Zátky, kterou galerie vrátila dědici v restituci po listopadu 1989. AJG se stále snaží rozšířit vlastní sbírku o další kvalitní díla flámského a holandského malířství tohoto období, aby se upevnila její samostatnost a osobitá nosnost.</p> <p>Dílo Lamberta Jacobsze „Alexandr a Diogenes“, olej na plátně, získala galerie v roce 2013. Malíř Lambert Jacobsz (nebo Lambert Jacobszoon) se narodil roku 1598 v Amsterodamu, zemřel při morové epidemii roku 1636 v Leeuwardenu a působil v období tzv. holandského zlatého věku. Jeho syn Abraham Lambertsz van den Tempel byl také malířem. Lambert se ve své tvorbě zaměřoval převážně na figurální malbu. Podle údajů Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie patřili mezi jeho žáky mimo jiné Govert Flinck, Jacob Adriaensz Backer i jeho vlastní syn. </p> <p>Náš obraz zachycuje jednu ze známých scén z filozofova života. Alexandr Makedonský se při válečném tažení Řeckem setkal s Díogeném a vyzval ho, ať vysloví jakékoliv přání a to mu bude splněno. Ten mu prý odvětil: „Ustup mi ze slunce“. Obraz představuje velmi kvalitní, dobře řemeslně i umělecky zvládnutou práci, která sbírku Flámského a holandského malířství 16. – 18. století v Alšově jihočeské galerii bez všech pochyb obohatila.</p> <p>Nákup díla významně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky ze svého grantového programu ISO pro nákup významných děl.</p> <p>K vidění bude od 9. 1. 2014.</p> <p>Nikola Musilová<br />
asistentka ředitele AJG, PR</p> <p>Kontakt:<br />
sekretariat@ajg.cz<br />
tel.: 387 967 041, 387 967 120</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.