LIPNÍK NAD BEČVOU: Počínaje květnem opět začíná v Lipníku nad Bečvou turistická sezona a prohlídky městské památkové rezervace s průvodcem. Na návštěvníky čekají nejen klasické prohlídky města, ale 1. května i prohlídka speciální – židovská.
O víkendech bude opět jezdit autovláček z Lipníka n. B. na hrad Helfštýn a zpět. V předem určených termínech, které najdou zájemci na webových stránkách města nebo v informačním centru, se mohou vydat na věž kostela sv. Jakuba.
Během měsíce června se z Helfštýna do zvonice přestěhuje divadélko Tilia, které mohou navštívit mateřské školky a školy z dalekého i blízkého okolí. Pro malé děti má připraveny loutkové pohádky, pro ty větší školáky pak představení s historickými zbraněmi. Tato novinka souvisí se 400. výročím postavení zvonice – dnes dominanty města.
Hned na 1. května jsou připraveny speciální prohlídky, tentokrát židovského města a židovských památek – odchází se v 10 a 14 h od Turistického informačního centra.
Od 2. května pak průvodci začnou provázet po standardním okruhu. Prohlídka je ZDARMA a podle zájmu skupiny trvá 1 - 2 hodiny.
„S průvodcem je možné navštívit památky, do kterých jinak vstup není možný (zvonice, synagoga, židovské hřbitovy), dále se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavostí - například proč má Lipník n. B. ve znaku lva, proč sem na prázdniny jezdil Petr Vok z Rožmberka i Antonín Dvořák, kdo bydlí v kašně a kde vzal děkan Balšánek peníze na výstavbu kaplí a mariánského sloupu,“ říká pracovnice TIC Věra Saňková.
Provází se denně kromě pondělí. Odchod je vždy v 10 a 14 h z Turistického informačního centra (náměstí T. G. Masaryka č. 13, průchod vedle prodejny Zenit).
2. května je navíc možnost od 9 do 12 hodin vystoupat na věž kostela sv. Jakuba (vedle zvonice) a rozhlédnout se z ní po okolí, další taková příležitost bude 8. a 9. května.
8. května odpoledním programem v zámeckém parku, zakončeným ohňovou show, oficiálně ve městě zahájíme turistickou sezonu.
9. května se do Lipníka nad Bečvou sjedou automobiloví dědečci, aby zde odstartovali Helfštýnský okruh auto-moto veteránů.
Při této příležitosti bude v 10 hodin také slavnostně odhalena plastika Tilia podle návrhu Alfreda Habermanna, která by se měla stát nejen dominantou náměstí, ale také cílem pro návštěvníky města.
V roce 2008 se prohlídky města s průvodcem zúčastnilo 2 710 návštěvníků, do zvonice se přišlo podívat celkem 3 002 zájemců (prohlídky s průvodcem a akce).
TZ/luk, bližší informace na www.mesto-lipnik.cz
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.