středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Nová Říše hledá kořeny

V rámci projektu Hledání kořenů se v sobotu 1. března od 19.00 hodin v sále kulturního domu v Nové Říši uskuteční ojedinělý divadelní večer, který představí výjimečného novoříšského rodáka Jana Mošťka. NOvoříšský KUlturní Spolek v rámci projektu Hledání kořenů chce prostřednictvím několika akcí představit a upozornit na významné novoříšské osobnosti a rodáky. První zajímavou osobností, kterou veřejnosti NOKUS představí právě v sobotu 1. března, bude novoříšský rodák, malíř, spisovatel a tzv. moravský celník Rousseau – Jan Moštěk. Do Nové Říše přijedou tohoto neprávem zapomenutého malíře Jana Mošťka představit Radim Vašinka a Irena Hýsková z pražského divadla Orfeus. Návštěvníci divadelního večera s názvem „Silné osobnosti přitahují. Je tu Jan Moštěk aneb V tom by byl čert, aby nikdo nepřišel…“ budou seznámeni prostřednictvím informačních panelů i s dalšími novoříšskými osobnostmi a rodáky.

V rámci projektu Hledání kořenů NOKUS dále připravuje spolu s dalšími účastníky projektu informační letáky zaměřené na významné novoříšské osobnosti.

Začátkem března vyhlásí soutěž pro děti od 6 do 15 let s názvem Mám oblíbené místo na Novoříšsku, a Ty? V dubnu se uskuteční dva poznávací výlety do novoříšské přírody pod názvem Příroda a krajina kolem nás. Květen bude patřit další významné osobnosti – vydáme se Po stopách Otokara Březiny. Celý projekt Hledání kořenů uzavře v červnu historicky první setkání novoříšských rodáků. 

Jan Moštěk – narodil se 9. srpna 1923 v Nové Říši. Vyrůstal v početné rodině jako jeden z 15 dětí. Vyučil se malířem pokojů. Později pracoval se skupinou restaurátorů. V 50. letech 20. století chtěl být na volné noze, což se mu částečně podařilo. Bydlel v opuštěném domě nedaleko Nové Říše, kde maloval a psal. Později byl z chalupy vypovězen a jeho samota přerostla v bezdomovství. Tehdy prodal všechny své obrazy. Posledních dvacet pět let strávil v naprosté izolaci na faře ve Volfířově u Dačic. Zde také na jaře roku 2001 zemřel – v době, kdy se v plném proudu připravovala jeho první výstava v Praze. Václav Vokolek o Janu Mošťkovi říká: „Jan Moštěk vypadlá postava českého moderního malířství. Nepoznaný virtuos štětce i slova až do své smrti čekal na ocenění, kterého se mu nedostalo. Přes svoje literární i umělecké kvality a především sarkastického ducha tvorby není začleněn do české literatury ani zastoupen ve státních galeriích. Literárně hravý cynik a rozněžnělý i drsný malíř.“ 

 Projekt HLEDÁNÍ KOŘENŮ si klade za cíl motivovat zájem místních obyvatel (především děti a mládež) o historii a současnost obce. Hlavním cílem projektu je zapojit obyvatele (děti a mládež) do mapování a dokumentace místního přírodního a kulturního dědictví a prezentovat získané poznatky nejširší veřejnosti formou výstav, přednášek, vycházek, letáků, společenských akcí a dalších aktivit. Projekt je podpořen Nadací Via a Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Obcí Nová Říše a drobnými dárci.

Novoříšský kulturní spolek

e-mail: nokus@novarise.cz

http://www.nokus.novarise.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024