pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Dagmar Šimková
© zdroj: http://www.mesto-pisek.cz



Nová lávka v Písku ponese jméno Dagmar Šimkové

PÍSEK: Zastupitelstvo města na svém srpnovém jednání rozhodlo o pojmenování lávky, která spojí břehy Otavy mezi Václavským předměstím a Hradištěm. Ponese jméno Dagmar Šimkové, politické vězeňkyně československého komunistického režimu. V Písku tak vznikne symbolický pomník obětem totalitního režimu.

Autor článku: 
Irena Malotová/ika

Zastupitelé mohli vybírat z dalších šesti různých názvů navržených jak letopiseckou komisí, tak osadními výbory Svatý Václav a Hradiště, případně pro lávku pojmenování nezvolit. Nakonec většina z nich hlasovala v souladu s doporučením rady města.

„K pojmenování lávky po Dagmar Šimkové byla na Městský úřad Písek doručena koncem května letošního roku petice obsahující 649 podpisů, z toho 454 patřily občanům města Písek. Na internetových seznamech dodaných k petici bylo dalších 1425 jmen, z toho 149 občanů Písku,“ informuje místostarosta Jiří Hořánek.

Nová lávka bude osmým mostním objektem ve městě, některé žádný název nemají, u jiných se vžilo odlišné pojmenování. Málokdo například ví, že Nový most je ve skutečnosti mostem T. G. Masaryka nebo že lávka přes Ostrov se jmenuje Brandejsova.

„Pojmenováním lávky po Dagmar Šimkové, která vyrůstala nedaleko odtud a strávila nejhezčí roky svého života ve vile na Hradišti, vznikne v Písku symbolický pomník obětem totalitního režimu. Bude to důležitá připomínka jedné etapy československých dějin a jejích důsledků, jež nás dodnes ovlivňují,“ říká místostarosta Josef Knot.

Dagmar Šimková byla dcerou bankéře Jaroslava Šimka. Studovala na píseckém gymnáziu. Po maturitě nemohla kvůli svému původu ve studiu pokračovat. Pracovala v nemocnici. V mezích svých možností se snažila bojovat proti komunistickému režimu. Šířila letáky, které zesměšňovaly tehdejší vládnoucí garnituru. Nejvíce jí přitížilo, že ukryla své dva kamarády, vojenské zběhy, kteří se pokoušeli dostat na Západ.

Zatčena byla jako třiadvacetiletá v říjnu 1952 a odvolací soud jí vyměřil trest 15 let odnětí svobody. Další tři roky dostala za pokus o útěk. Ve vězení byla do svých 37 let. Sedm let za mřížemi strávila i její matka. Majetek rodiny propadl státu. V březnu 1968 se Šimková podílela na vzniku sdružení politických vězňů K 231.

Po srpnové invazi emigrovala s matkou do Austrálie, kde žila její sestra. Vystudovala zde dvě vysoké školy. Spolupracovala s Amnesty International, usilovala o lepší podmínky v místních věznicích, v nichž pracovala jako terapeutka. Město svého mládí navštívila v roce 1989. Zemřela na rakovinu ve věku 65 let v Austrálii. Své prožitky z dlouholetého věznění sepsala v knize Byly jsme tam taky.

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024