PRAHA: Galerie Prostora pokračuje s netradičním kurátorským záměrem a představuje další výrazné osobnosti současné výtvarné scény – kurátorku Denisu Václavovou a výtvarníka Krištofa Kinteru. Výstava neprezentuje jejich vlastní díla, ale obrazy jiných, převážně současných umělců, které sami vlastní. Vedle sebe se potkají díla různých autorů, které spojují právě záliby této dvojice. Vernisáž k výstavě Naše nahradí 26. září 2023 právě probíhající výstavu Moje, Moje… Jiřího Petrboka, kterou je možné navštívit od června až do 12. září 2023.
Většina umělců vlastní i díla svých kolegů, ať už si je vymění, koupí, najdou nebo dostanou. Kteří autoři a autorky patří mezi oblíbené u Denisy Václavové a Krištofa Kintery a proč? Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 26. září 2023 od 18 hodin za přítomnosti Denisy Václavové a Krištofa Kintery.
Výstava s názvem NAŠE představí díla Josefa Bolfa, Ester Knapové, Lukáše Jasanského a Martina Poláka, Ondřeje Přibyla, Františka Skály ml, Přemysla Procházkyy, Jana Šerýcha, Samuela Kollárika, Davida Shrigleyho a dalších.
“Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi významné figury výtvarného umění, které a snaží se svou činností překračovat i své vlastní hranice. Od začátku své profesní činnosti se snaží poskytovat prostor i jiným umělcům nebo usilují o to, začlenit výtvarné umění do veřejného prostoru jako samozřejmé součásti našich životů.” říká zakladatelka galerie a architektka Marcela Steinbachová.
Součástí výstavy bude i doprovodný audiovizuální program a komentované prohlídky s Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou, Marcelou Steinbachovou či Janem Kiewegem.
Denisa Václavová (*1973) a Krištof Kintera (*1973) jsou výraznými osobnostmi současné výtvarné scény. Jejich průsečíkem je každoroční festival 4+4 Dny v pohybu, věnovaný výtvarnému umění a divadlu. Krištof dlouhodobě stojí za výtvarným řešením tohoto site-specific festivalu, za jeho vizuální identitou či za hlavními slogany. Denisa festival dramaturgicky, kurátorsky a produkčně zajišťuje a věnuje se právě výstavám umění v netradičních prostorech.
Sochař Krištof Kintera vystudoval Akademii výtvarných umění v letech 1992–1999, postgraduálně pak ještě v letech 2003–2004 na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. V devadesátých letech byl členem a vůdčí osobností divadelně-performativní skupiny Jednotka a v roce 1999 patřil k zakladatelům Univerzálního prostoru NoD, kde organizoval první výstavy. Mezi lety 2009–2011 byl vedoucím pedagogem Ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Samostatně vystavuje od poloviny 90. let. (Městská knihovna v Praze, Rudolfinum, Museum Tinguely v Basileji, Kunsthal Rotterdam, DOX nebo Kunsthalle Bratislava a další). Je autorem několika pomníků a soch ve veřejném prostoru v Praze a o jeho tvorbě vyšly publikace a katalogy.
Jeho umělecký přístup je založený na práci s recyklací a úpravou již vzniklých produktů (ready-made) – elektrotechnických, spotřebičů a předmětů denní spotřeby. Pomocí zásahů je transformuje do podoby objektů, které oscilují mezi realitou a fikcí. Krištof tímto způsobem vyjadřuje své mínění o současném světě. Je také autorem plošných obrazů stejných formátů, které jsou doplněny o vzkazy a mnohdy i nalezenými předměty.
Divadelní producentka Denisa Václavová a kulturní organizátorka i dramaturgyně festivalu 4+4 Dny v pohybu nebo uměleckých instalací Galerie ProLuka, kulturního prostoru Vzlet v pražských Vršovicích a výstavního programu pro veřejný prostor Nemocnice Motol. Vystudovala produkci na divadelní fakultě AMU a volné a užité umění na UMPRUM v Praze, kde působila jako pedagožka. Je spoluautorkou několika publikací související s její činností.
Prostora je nová galerie, za kterou stojí architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka ateliéru Skupina, spolku Kruhu a ředitelka jeho aktivit (přednáškové cykly o architektuře, festival Den architektury a festival Film a architektura, vydávání publikací). Prostora sídlí v bývalých telefonních ústřednách v Blanické ulici 9 nad náměstím Míru, v 1. patře. Název galerie vychází ze synonyma častěji používaného slova prostor, prostora ale definuje prostředí více vymezené, ohraničené, v tomto případě výstavní.
„Galerie Prostora pokračuje v představování současných osobností výtvarné scény neobvyklým způsobem. Ukazuje jejich oblíbená díla a autory, kolekci nebo sběr uměleckých objektů, kteří daní umělci sami vlastní. Nejedná se o komponovanou sbírku s investičním záměrem, ale spíše pocitový sběr děl svých kolegů, kterým se s radostí obklopují. Životní partneři Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi výrazné osobnosti současné výtvarné scény a galerie ukáže jejich vkus a záliby. Zároveň je představí jako svébytnou dvojici a možná i v novém světle,“ říká k dramaturgii prostoru jeho zakladatelka Marcela Steinbachová.
Součástí výstavy budou komentované prohlídky či diskuse s výtvarným umělci Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou.
Otevírací doba:
středa–pátek: 14:00–17:30
dle dohody i sobota: 14:00–17:30
či na vyžádání
Vstupné zdarma, více informací naleznete na www.prostora.org
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.