neděle
28. července 2024
svátek slaví Viktor
architektonická studie nového divadla
© zdroj: www.divadlotramtarie.cz



Nová budova pro Divadlo Tramtarie

OLOMOUC: Divadlo Tramtarie působí v olomouckém kulturním prostředí od roku 2004 a jeho význam v posledních několika letech rapidně vzrostl. Divadelníci se potýkají především s malou kapacitou sálu, která čítá 70 sedadel. Přišli proto s plánem postavit zbrusu novou multifunkční budovu na území Asoparku, na místě bývalé měšťanské střelnice, která v 90. letech minulého století vyhořela.

Autor článku: 
Petra Němečková

Divadlo Tramtarie působí v olomouckém kulturním prostředí od roku 2004. Od roku 2006 sídlí ve Slovanském domě, v pronajatém prostoru, kde si svépomocí vybudovalo svou domovskou scénu, která v roce 2014 prošla částečně inovací. Význam Divadla Tramtarie v posledních několika letech rapidně vzrostl a v současné době tvoří nepostradatelnou součást kultury nejen města Olomouce, ale celé střední Moravy.

Kapacita stávajícího prostoru ovšem již zcela nevyhovuje provozu divadla, který se v průběhu fungování Tramtarie markantně rozšířil, a nyní se jedná o náročný každodenní provoz profesionální kulturní instituce.

Divadelníci se potýkají především s malou kapacitou sálu, která čítá 70 sedadel. V posledních třech letech je přitom zájem o divadelní produkci Tramtarie obrovský a počet míst zdaleka nestačí na uspokojení poptávky diváků. Všechna představení jsou beznadějně vyprodaná, některá i několik měsíců dopředu. Citelně chybí také prostory pro diváky jako je foyer, odpovídající toalety nebo šatny.

Zcela nevyhovující je také zázemí pro samotné účinkující. Chybí zde šatny pro herce včetně sociálního zařízení. Obrovským problémem se pak stala absence odpovídajícího skladu na kulisy, při repertoáru, který čítá 15 inscenací (10 pro dospělé a 5 pohádek) je zcela nemožné všechny kulisy uskladnit dle potřeby. Zcela také chybí kancelářské prostory, divadlo má proto pronajatou kancelář na jiném místě v Olomouci, což velmi znesnadňuje interní komunikaci.

Divadlo Tramtarie proto usiluje o působení v odpovídajícím prostoru, který bude určený pro provoz divadla, respektive komorní divadelní scény a bude disponovat odpovídajícím zázemím.

Řešení – Divadlo v parku

Divadlo Tramtarie proto přišlo s plánem postavit zbrusu novou multifunkční budovu na území Asoparku, na místě bývalé měšťanské střelnice, která v 90. letech minulého století vyhořela. Původcem celého projektu je Jiří Krliš, manažer divadla.

Komplikace se stávajícím prostorem řešíme už několik let a je to stále aktuálnější téma. Po několika neúspěšných pokusech přestěhovat divadlo do jiných prostor ve městě, jsme se rozhodli pro stavbu zcela novou. Tramtarie je divadlo, které mají lidé rádi a rádi se do něj vrací. A proto si zaslouží jiné prostory, více vyhovující, na úrovni a s větší kapacitou pro větší spokojenost diváků i herců,“ říká Jiří Krliš, manažer Divadla Tramtarie.

Vznikla tedy Architektonická studie, která představuje novostavbu divadla jako třípatrovou budovu, která po konzultaci s Národním památkovým ústavem zachovává rámcově objem původní stavby historické střelnice. Jejím autorem je Ing. arch. Jan Vlček.

Kromě čtyř podlaží nadzemních (přízemí plus tři patra), počítá i s jedním podlažím podzemním. V přízemí je zkreslen multifunkční sál pro 120 až 150 návštěvníků, který lze přetvořit i na sál bez sedadel. Dále je zde velkorysé foyer s kavárnou, toalety pro návštěvníky, šatna a pokladna. V části, která není přístupná návštěvníkům, je umístěn sklad kulis a dvě kanceláře.

V prvním patře počítá studie s denní místností a šatnami pro herce. Druhé, již méně rozsáhlé patro patří menším skladům a zkušebně, kterou lze taktéž využívat jako menší sál. Ve třetím, posledním patře je umístěná vzduchotechnika a technická místnost, zasahuje tam také provaziště nad velkým sálem. V podzemním podlaží jsou opět plánované sklady a prostor pro případné zajíždění části podia. Hlavní vstup do divadla je řešen lávkou tak, aby se co nejméně zasahovalo do stávající zeleně v parku.

Nová budova počítá také s letní scénou, na které je možné provozovat kulturní akce i během letních měsíců, kdy jsou divadla zavřená.

Vznik Architektonické studie v roce 2016 finančně podpořil Olomoucký kraj ze svého rozpočtu.

Díky tomuto projektu může vzniknout nová společensky hodnotná mutifunkční budova ve veřejném prostoru, která bude pro obyvatele města i kraje nabízet službu kulturního a volnočasového vyžití,“ doplňuje Němečková.

Budova navíc může poskytovat zázemí v podobě kavárny a toalet nejen pro návštěvníky Divadla Tramtarie, ale i pro návštěvníky parku a stávajícího dětského hřiště. Projekt počítá s navrácením společenského význam nejstaršímu olomouckému parku a park může ožít veřejným životem.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024