pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich
Pozvánka
© Archiv muzeaNová archeologická výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové přiblížuje keltskou éru (nejen) východní Čech

HRADEC KRÁLOVÉ: Od 28. června je v Muzeu východních Čech v Hradci Králové přístupná nová archeologická výstava s názvem „Na okraji Keltského světa“, která přibližuje poslední čtyři staletí před naším letopočtem, tzv. mladší dobu železnou neboli epochu Keltů. Výstava se zaměřuje region východních Čech s lehkým přesahem i do okolních oblastí a představuje různé způsoby využití krajiny tehdejší společností.

od 28.06.2024 do 27.04.2025
Autor článku: 
Lucie Peterková

Výstava umístěná v lapidáriu se skládá ze tří na sebe navazujících částí:

První část přiblíží mladší dobu železnou / laténskou a odpovídá na otázky čím je charakteristická, co stojí na počátku tohoto období a jak vlastně končí, jak se tehdy žilo, v čem se bydlelo, jak Keltové pohřbívali a čím se daná doba odlišovala oproti předcházejícím a nadcházejícím obdobím historie. Pro pochopení využití krajiny je vysvětlen rozdíl mezi tzv. jádry a periferními oblastmi.

 

Druhá část se detailně věnuje třem příkladům laténských lokalit ve východních Čechách. Jde o dvojici sídlišť a jediné východočeské oppidum – České Lhotice. Jejich prostřednictvím se lez seznámit s různým způsobem života Keltů na odlišných typech sídelních lokalit.

 

Třetí část představí další periferie východních Čech se stopami po mladší době železné, tedy místa mimo hlavní sídelní regiony. Jsou to oblasti Náchodska, Trutnovska, Novobydžovska i hradeckého návrší. Představeny budou lidské aktivity v Českém ráji i důležitost této lokality jak pro tehdejší obyvatele, tak pro dnešní archeology.

 

Interaktivní prvky výstavy přibližuje autorka a kurátorka Kateřina Čechácková: „Při vstupu do výstavy jsme připravili video s 3D modelem jedinečné zoomorfní spony z časné doby laténské, tzv. gryfí spony z Hlušiček. Dalším zpestřením jsou audio citáty antických autorů, kteří se o Keltech zmiňují či 3D model keltského obydlí, tzv. polozemnice. Další video obsahuje rekonstrukci podoby největšího oppida na našem území – Závisti u Prahy.  Připravili jsme i galerii představující zcela unikátní objev z Náchodska, kterým je pravděpodobná keltská svatyně. Pro odlehčení se návštěvníci budou moci v závěru zaposlouchat do tónů karnyxu, keltské bojové trubky.

 

K výstavě také vznikne story mapa s tématem Českého ráje v rámci mladší doby železné. Její zveřejnění je naplánováno po letních prázdninách. 

 

Výstava potrvá do 27. dubna 2025. Součástí výstavy budou různé doprovodné akce a komentované prohlídky. První se uskuteční 3. srpna 2024 od 15 hodin.

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024