<p>Ne, že by festivalová sezona úplně skončila, ale největší vlna letních festivalů je pro letošek pryč. Po uplynulé sezoně se chci zmínit o tom, co mě během ní napadlo a sice, co pro město či obec může festival znamenat. Ve velkých městech nový festival jen rozšíří nabídku, jsou ale takové lokality, kde se žádná jiná kulturní akce nekoná a festival může obec zviditelnit.</p> <p>Dokonce může vyprovokovat nemalé investice. Na začátku jsou pořadatelé v roli prosebníků, později se mohou stát hlavními aktéry zviditelnění své obce. A to není malá zásluha. Na propagaci věnuje každý subjekt nemalé prostředky, a ty, které věnuje obec na perspektivní festival, mohou fungovat lépe, než výdaje na všelijaké inzeráty, brožurky apod. Pokud mají pořadatelé festivalu sílu na jeho opakování, může si zachovat bez jejich velkých ambicí lokální, sousedský charakter. Rovněž se ale může stát, že se v pozitivním smyslu slova vymkne organizátorům akce „z ruky“ a rozroste se do velkých rozměrů. A to takových, že na ně obec nestačí; chybí potřebné prostory, není, kde ubytovat návštěvníky, kolabuje doprava. Je jedno, jestli se to stane po roce, deseti nebo padesáti. Ten trend je možné vystopovat a zareagovat na něj. Pokud se podaří všem aktérům táhnout za jeden provaz, mohou se dít divy; obec sežene peníze, postaví potřebnou infrastrukturu, zajistí např. ve spolupráci s občany ubytování, posílí dopravu. Já vím, že se to lehce řekne a hůře udělá, ale ten uvolněný balvan už se zpravidla valí, a jde ho těžko zastavit. Dobré vedení radnice by mělo na situaci umět, lépe dříve než později, zareagovat a využít ji…</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.