<p>OLOMOUCKÝ KRAJ: Také letos budou oceněni žáci a studenti, kteří dosáhli mimořádných výsledků v krajských či celostátních soutěžích a olympiádách. Finanční odměnu obdrží rovněž školy a školská zařízení, jejichž žáci a studenti se v soutěžích umístili na předních místech.</p> <p>Na podporu mladých talentů vyčlenil kraj ze svého rozpočtu 450 tisíc korun.</p> <p> „Soutěž probíhala tradičně v oboru humanitním, přírodovědném, technickém a dovednostním, dále také v oblasti umění a sportu. Nominovaní byli rozděleni do dvou věkových kategorií. Jednu skupinu tvoří žáci druhého stupně základních škol a prvních až čtvrtých ročníků víceletých gymnázií a druhou studenti středních škol a pátých až osmých ročníků víceletých gymnázií,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Zdeněk Švec.</p> <p>Vítězové jednotlivých kategorií získají peněžitou odměnu od jednoho do pěti tisíc korun. Úspěšné školy pak obdrží finanční příspěvek ve výši pět až deset tisíc korun.<br />
První místa ve své věkové kategorii letos získají například David Vraj za úspěchy v humanitním oboru a přední umístění v soutěži Mladý Demosthenes, Jindřich Jelínek za první místo v ústředním kole astronomické olympiády nebo Lukáš Řehořek, vítěz tří závodů v plavání na mistrovství ČR v kategorii starších žáků.<br /> Talentem Olomouckého se v druhé věkové kategorii stane například Tomáš Jurásek za první místo v ústředním kole soutěže ve španělském jazyce. Za umělecký přínos si nejvyšší ocenění odnese nadějná klavíristka Marie Šumníková.</p> <p>Ocenění v kategorii škol a školských zařízení získá mimo jiné Gymnázium Olomouc – Hejčín, Základní škola Litovel, Základní umělecká škola Žerotín Olomouc nebo šumperské gymnázium.</p> <p>Slavnostní vyhlášení vítězů jedenáctého ročníku soutěže se uskuteční v úterý 10. listopadu od 14 hodin v sále Pegasus Regionálního centra Olomouc.</p> <p>Kamila Navrátilová<br />
tisková mluvčí<br />
+420 585 508 880<br />
+420 602 272 747</p> <p>k.navratilova@kr-olomoucky.cz<br />
www.kr-olomoucky.cz</p>
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?