<p>NECHVALICE: Lehké škrábnutí je název nové sbírky básníka, publicisty a novináře Vladimíra Stibora, který žije a tvoří v Nechvalicích u Sedlčan. Především o ní jsme si s Vladimírem Stiborem povídali.</p> <p>O kolikátou vaši básnickou sbírku se jedná?</p> <p> Po delším odmlčení mi vychází další knížka veršů. Je to, počítám-li dobře, již šestnáctá, což je pro mne oblíbené a magické číslo.</p> <p>Obsahuje výhradně nové básně?</p> <p> Do nových sbírek vždycky vkládám jen nejnovější verše. Knížka je výběrem básní za minulé dvouleté období, jež pro mne bylo v mnohém těžké, ale na druhé straně i radostné.</p> <p>Co symbolizuje název Lehké škrábnutí?</p> <p> Významů se nabízí několik. Nejdříve jsem se domníval, že drobné či lehké poranění zmizí za několik dní zcela samo. Lehké škrábnutí se však také může docela snadno zanítit i díky neopatrnosti, smí nejednou prostoupit do krevního řečiště, zarýt se hluboko pod kůži či se zabydlit navždy v našem podvědomí. Záleží na čtenáři, jakou z nabízených možností si zvolí…</p> <p>Podílela se opět na knize vaše žena?</p> <p> Určitě na ni měla vliv – svou inspirací. Ale obrázky dodala a sbírku jimi vyzdobila má mladší dcera Luciána Křížová-Stiborová, která se v posledních letech věnuje i knižní ilustraci. </p> <p>U jakého vydavatelství a v jakém nákladu sbírka vyšla? </p> <p>Několik mých posledních knih bylo vydáno u nakladatele Milan Hodek Hradec Králové, tisknou se v Praze, a tak tomu je i s touto poetickou sbírkou. Je to mladé, ale již renomované kamenné nakladatelství, jehož publikace míří i do celonárodní literární soutěže Magnesia Litera. A výše nákladu? Nakladatelé většinou cenu ani počet vydaných výtisků neuvádějí. Tisíce kusů to rozhodně nejsou. Doby, kdy vycházely i sbírky poezie v ohromných nákladech, už dávno minuly. </p> <p>Jaké je Lehké škrábnutí a kde si sbírku mohou zájemci koupit?</p> <p> Knížka Lehké škrábnutí obsahuje i několik sonetů a dvě krátká závěrečná poetická pásma čerpající ze současného života. Je doplněna životopisem od Vratislava Podroužka a opatřena doslovem Mirka Kováříka z Prahy, s nímž mám tu čest se osobně znát dlouhých třicet sedm let. Lze ji koupit v prodejnách knižní sítě Kosmas v Praze i v jiných větších městech, bude určitě v knihovnách a v Sedlčanech pak na místní radnici i v městském muzeu. Případně si lze o ni napsat nakladateli.</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?