<p>ČESKÉ BUDĚJOVICE: Dne 19. 3. 2015 si Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích odvezlo z Brna „Diplom“ za nominaci do první kategorie – Instituce veřejné správy oceněné za přínos občanům se zdravotním postižením.</p> <p>Zástupci muzea převzali diplom za nominaci na cenu „Mosty 2014“, která se každoročně uděluje za mimořádnou aktivitu – čin ve prospěch osob se zdravotním postižením. Muzeum bylo nominováno za své edukační aktivity zaměřené na návštěvníky se specifickými potřebami, a to do nejužšího kola soutěže Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY v kategorii instituce veřejné zprávy. Jihočeské muzeum pokládá samotnou nominaci za velký úspěch.<br />
Mezi více jak 90 návrhy na udělení ceny Mosty 2014 se prezentovalo zpřístupňováním muzejních sbírek návštěvníkům se zdravotním postižením a speciálními programy pro návštěvníky s poruchami sluchu, zraku a mentálním postižením.</p> <p>Již samotná nominace na tuto Cenu prezentuje Jihočeské muzeum jako významného partnera v oblasti zlepšování kvality života osob se zdravotním postižením v České republice.</p> <p>Cenu Mosty pravidelně vyhlašuje Národní rada osob se zdravotním postižením. Jihočeské muzeum se jako veřejná instituce dlouhodobě o handicapované zajímá a připravuje pro ně řadu aktivit, které jsou speciálně zacílené na osoby s různým typem zdravotního postižení. Nominace na cenu „Mosty 2014“ bude muzeum nepochybně motivovat k dalšímu rozšiřování těchto poskytovaných služeb.</p> <p>Po celkové rekonstrukci, která byla financována z rozpočtu Jihočeského kraje, disponuje muzeum nejen bezbariérovým přístupem po celé budově, ale i dvěma edukačními sály. Prostory edukačních sálů nyní umožňují rozšíření muzejně-pedagogických aktivit prostřednictvím Centra interaktivního vzdělávání, které vytváří speciální edukační programy zacílené na různorodé skupiny návštěvníků včetně handicapovaných. Ti, co je již nyní navštěvují se zařadili mezi pravidelné návštěvníky, kteří se do muzea stále vracejí.</p> <p>Diplom za nominaci převzala Nora Jelínková, zástupce ředitele Jihočeského muzea a muzejní pedagožky Jitka Pešková a Lenka Zmeková. Patronkou ceremoniálu byla stejně jako v předchozích ročnících Livia Klausová.<br />
Záštitu převzal Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.</p> <p>ZDROJ
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.