<p>ČESKÝ KRUMLOV: V pátek 27. února proběhne od 17:00 hodin pietní setkání k památce JUDr. Adolfa Schwarzenberga, Ph.D., které bude navazovat na slavnostní zádušní mši v kostele svatého Víta od 18 hodin.</p> <p>Kde: Kostel sv. Víta</p> <p>Kostelní, Český Krumlov, 38101</p> <p>Cílem tohoto komorního setkání občanů Českého Krumlova, pamětníků a přespolních z celých jižních Čech je důstojně připomenout osobnost JUDr. Schwarzenberga v době výročí jeho úmrtí. Organizátoři by rádi uctili jeho památku spontánním a osobitým způsobem. Zároveň chtějí, aby se se z tohoto skromného pietní aktu stalo v budoucnu každoroční výjimečné setkání krumlovských občanů a pamětníků, které by bylo nejenom připomínkovou akcí, ale zároveň i významnou a symbolickou místní beneficí, jejíž výtěžek by pravidelně směřoval na opravy chátrajících památek na Krumlovsku a v jižních Čechách. Letos by měl výtěžek z této spontánní sbírky jít na opravu kostela v Pohorské Vsi v Novohradských horách.</p> <p>Před vlastní mší vystoupí před kostelem ansámbl Jihočeských trubačů a českokrumlovský pěvecký sbor Musica Divina. Zádušní mše a potažmo celé pietní setkání bude zakončeno zemským a českokrumlovským farním hymnem – Svatováclavským chorálem.<br />
Všichni aktéři vystoupí bez nároku na honorář.</p> <p>Program:<br />
17:15 Jihočeští trubači<br />
17:30 Sbor Musica Divina<br />
17:45 přesun do kostela<br />
18:00 zádušní mše</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.