sobota
13. července 2024
svátek slaví Markéta
© archiv Patrika Pařízka



Zámek ve Šluknově ukáže hodinářské skvosty

Autor článku: 
Patrik Pařízek

<p>ŠLUKNOV: Od 30. ledna mají návštěvníci šluknovského zámku možnost zhlédnout část ojedinělé kolekce historických dřevěných hodin z jižního Německa i Čech. Kromě běžně známých typů jistě zaujmou i hodiny se zvonkohrami, píšťalovým strojem nebo figurálními automaty.</p> <p>Návštěvníci mohou vidět přes 40 exponátů dřevěných kolečkových hodin zhotovených hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století.</p> <p>Sbírka Miloše Klikara seznámí návštěvníky se závěsnými a skříňovými hodinami, s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky a ciferníky s lidovým dekorem. Koncepce výstavy Hodiny ze Schwarzwaldu ukáže nejprve běžnou hodinářskou produkci 2. poloviny 19. století. Zvláště zajímavé jsou „mrkačky“, tedy ciferníky s portréty doplněné o mechanismus pohybu očí spojený s kyvadlem.</p> <p>Významnou částí výstavy jsou hodiny s pohyby (automaty). Vedle hodin se zvoníky a ševcem spravujícím boty upoutají jistě i kukačky. Nejstarší z nich, typické svou velkou malovanou kukačkou, jsou z období kolem roku 1730. Výstavu doplňují hodiny hrací se skleněnými i kovovými zvonky a píšťalovými mechanismy, jejichž hru si zde budete moci i poslechnout.</p> <p>Jak přiblížil sběratel Miloš Klikar, celodřevěné hodiny vznikly ve druhé polovině 17. století v oblasti Schwarzwaldu v jihozápadní části Německa. Původně měli jednou ručičkou, základem bylo celodřevěné soukolí a vodorovně uložené vahadlo (lihýř) umístěné v horní části jednoduché dřevěné konstrukce. </p> <p>Výroba těchto hodin se velmi brzo rozvinula ve specializovanou řemeslnou výrobu, protože tato oblast Německa poskytovala levnou pracovní sílu a levné dřevo.</p> <p>Doprovodný program k výstavě vznikl za spolupráce s Muzeem Českého krasu v Berouně, kde se výstava konala v roce 2013.</p> <p>Další informace: http://patrikparizek.com/?p=67</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024