<p>JIHOČESKÝ KRAJ: Do krajského kola soutěže Historické město roku 2014 se v letošním roce přihlásilo sedm jihočeských měst. Vítězem se stalo, stejně jako v předchozích čtyřech letech, město Prachatice.</p> <p>Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska zasedala 19. ledna 2015. Vyhodnotila přihlášky měst Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Nové Hrady, Písek, Prachatice, Slavonice a Třeboň. </p> <p>"Letošní ročník soutěže o nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace byl vskutku mimořádný především zájmem měst, která mají památkové rezervace. Kvalita a rozsah konkrétních realizovaných akcí i úroveň přihlášek byla velmi vysoká, což dokládá i relativně malý rozdíl v bodovém ohodnocení,“ konstatoval Vlastislav Ouroda, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.</p> <p>Krajským vítězem se stalo – stejně jako v letech 2010, 2011, 2012 a 2013 – město Prachatice. </p> <p>Na 2. příčce se umístilo město Jindřichův Hradec a na 3. místě město Český Krumlov, památka UNESCO. </p> <p>Více v přiložené tiskové zprávě.</p> <p>Soutěž o cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón vyhlašuje již od roku 1994 Ministerstvo kultury ČR. Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku. </p> <p>Eva Neprašová<br />
koordinační, projektový a programový pracovník</p> <p>NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV<br />
územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích<br />
Senovážné nám. 6, 370 21 České Budějovice<br />
mob.: +420 777 454 383<br />
email: neprasova.eva@npu.cz<br />
http://www.npu-cb.eu</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.