<p>OLOMOUC: Do finální desítky děl, která se v rámci 13. Přehlídky animovaného filmu v Olomouci utkají o přízeň tříčlenné mezinárodní poroty a diváků, byla vybrána následující audiovizuální díla a autoři:</p> <p>Katarína Hládeková: Myslitel (45’’, 2014)<br />
Markéta Magidová: Odeslané (7’, 2014)<br />
Barbora Kleinhamplová: Důvěryhodný vztah (20’31’’, 2014)<br />
Vilém Novák, Pavel Sterec: Sexuální boj komodit (7’, 2014)<br />
Petr Krátký: Byt (4’41’’, 2013)<br />
Martin Kohout: Free Mail (videosmyčka 4’32’’, 2014)<br />
Roman Štětina: Falešná stopa (27’36’’, 2014)<br />
Kateřina Zochová: Každý den něco ztratit (50’’, 2014)<br />
Martina Holá: Cartoon (2’16’’, 2014)<br />
Miroslava Večeřová: River (58’’, 2013)</p> <p>Více na: www.pifpaf.cz/…ze-2014-uvod#…</p> <p>O vítězi rozhoduje tříčlenná mezinárodní porota (Hlavní cena, Zvláštní uznání) a diváci (Cena diváků). </p> <p>Ocenění budou vyhlášena v rámci slavnostního zakončení Přehlídky animovaného filmu v neděli 7. prosince v 19 hodin. </p> <p>Celý soutěžní výběr deseti děl bude ze strany Přehlídky animovaného filmu prezentován v průběhu roku 2015 v České republice i v zahraničí, a to pod názvem Jiné vize 2014. </p> <p>Vítězi soutěže Jiné vize bude mj. na podzim 2015 uspořádána samostatná výstava ve spolupráci s GAMU. Ceny do soutěže věnovalo NAMU, Art + Antiques a PAF.</p>
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.