<p>KLADNO: Úspěšní luštitelé vědomostního kvízu, který letos připravili pracovníci kladenské Středočeské vědecké knihovny na Den Středočeského kraje, se v listopadu vrátili, aby se mohli podělit o své zážitky a dojmy z akce.</p> <p>Kvíz na téma KNIHOVNA V KRAJCE ODĚNÁ byl samozřejmě o módě a všech 8 otázek správně zodpovědělo jen 11 soutěžících, ze kterých pak radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje ing. Zdeněk Štefek vylosoval tři výherce.</p> <p>Jedním z nich byl i pan Miroslav Šlapánek. „Na akci jsem byl poprvé, dovedla mě sem dcera, protože mám 12hodinové směny, a tak mi na čtení moc času nezbývá.“ Původní profesí je sazeč a jeho otec, redaktor tehdejších Zemědělských novin, měl soukromou knihovnou čítající víc než tři tisíce svazků.<br />
A jak zvládl kvíz o módě? „Odpovídali jsme společně s dcerou, použili jsme zdejší internet i knihy ze studovny, jenže otázky nebyly jen o módě, a tak například spisovné varianty slova rifle – ryfle – džíny – džínsy – to nám trochu zamotalo hlavu.“ Pan Šlapák si nakonec odnesl nejen cenu v podobě knih, ale také s dcerou využili – stejně jako 50 dalších – možnosti registrace nového čtenáře zdarma. </p> <p>Další úspěšná luštitelka a šťastná výherkyně Lucie Lajbnerová je čtenářkou knihovny už deset let. „Po maturitě jsem začala chodit do knihovny hlavně kvůli dalším skriptům a studijním materiálům. Zdejší knihovna mi dost pomohla ve studiu. A Den Středočeského kraje v knihovně? //„Hrozně mě to nadchlo, velmi se mi to líbí, i ta módní přehlídka se mi moc líbila, přiblížilo to krajku i mladším lidem, abych pravdu řekla, nečekala jsem od toho tolik. Jsem taky překvapená, kolik sponzorů se podařilo zajistit, jsem opravdu hrozně nadšená a babička taky, navíc kolik tady bylo lidí!“ Kvíz pro ni nebyl těžký, její maminka pracuje v muzeu ve Velvarech a k historii ji vedla od dětství. I tak byla jedna otázka obtížná, proto pomohl „přítel na telefonu“ – maminka. </p> <p>Kromě úspěšných soutěžících letos na akci „bodovali“ i sami zaměstnanci knihovny. Nejenže se jedné z knihovnic úspěšně podařilo vydražit dort pro dětský domov Ledce, ale navíc se pak v zákulisí připojili další knihovníci spontánní sbírkou. Radost paní učitelky Cibulské pak ještě završila dražitelka dortu tím, že svůj vydražený dort věnovala právě dětem z tohoto dětského domova.</p> <p>Jak je vidět z ohlasů účastníků, letošní ročník Dne Středočeského kraje v kladenské Středočeské vědecké knihovně vzbudil zcela mimořádný zájem. Přestože je akce pouze půldenní, prošlo knihovnou více než 270 návštěvníků, což je o třetinu více než loni.</p>
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.