<p>OLOMOUC: Přehlídka animovaného filmu v Olomouci (4. – 7. 12. 2014) uvede unikátní kolumbijské stínové divadlo určené (nejen) pro děti, jehož autorem je průkopník tohoto dramatického žánru – Jaime Cifuentes (COL).</p> <p>Divadlo bylo uvedeno na mnoha Kolumbijských festivalech a v dalších zemích Latinské Ameriky. Do České republiky zavítá vůbec poprvé; proběhnou zde pouze dvě představení v Olomouci v rámci Přehlídky animovaného filmu (www.pifpaf.cz).</p> <p>Pipův výlet (El viaje de Pipo) – Jaime Cifuentes (COL)<br />
Dobrodružství malého myšáka Pipa začíná v lese, kde žije spolu se svou maminkou. Bohužel je to smolař. Spolužáci ho zlobí a mají z něj legraci. Proto se jednoho dne rozhodne vyrazit na cestu a tohoto trápení se jednou pro vždy zbavit. Nakonec narazí na tajemného tvora, který mu ukáže, jak se zbavit strachu. Je to skutečně obtížný úkol, který malému Pipovi odhalí mnoho překvapivých řešení.</p> <p>Představení proběhne v pátek 5. prosince od 11 hod na Konviktu (Umělecké centrum Univerzity Palackého, Univerzitní 3, Olomouc) v Divadelním sále (III. patro) a v sobotu 6. prosince od 15 hod v Divadle hudby (Muzeum umění, Denisova 47, Olomouc) v rámci programové sekce Kolumbijská animace.</p> <p>Po představení bude Jaime Cifuentes hovořit o stínovém divadle a diváci budou mít příležitost vyzkoušet si, jak se jeho loutky ovládají.</p> <p>Více v přiložené tiskové zprávě.</p>
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“