<p>PODĚBRADY: Ve dnech 11. ‒ 14. září 2014 se v Poděbradech uskutečnil 43. ročník Festivalu mladého amatérského divadla. Své inscenace představilo v poděbradském Divadle Na kovárně osm souborů z různých míst ČR. Cenu za nejlepší inscenaci festivalu získal Slovanský Tyjátr Olomouc.</p> <p>Poděbradský FEMAD, neboli FEstival Mladého Amatérského Divadla, je celostátní přehlídka vyspělých ochotnických souborů, které zůstaly před branami postupu do hlavního programu festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov či celostátních druhových přehlídek, především Divadelního Pikniku Volyně, celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla. Právě těmto souborům je určena tvůrčí konfrontace na poděbradském FEMAD.</p> <p> Pořadatelé FEMAD vybírají každoročně osm inscenací amatérských divadelních souborů na základě hodnocení porot postupových celostátních nebo krajských přehlídek, přičemž dbají, aby dramaturgická skladba poděbradské přehlídky byla co nejzajímavější. Přímá účast je zajištěna jen pro vítěze Moravského FEMAD v Kroměříži, který je na moravské úrovni organizován se stejným záměrem jako poděbradský FEMAD.</p> <p> Soubory se hodnotí ve vzájemné kolektivní diskusi a o vítězi přehlídky a dalších cenách rozhodují samotní účastníci prostřednictvím svých mluvčích při závěrečném veřejném hlasování. Oceňuje se nejlepší inscenace, mužský a ženský herecký výkon. Své ceny navíc uděluje divácká porota, porota mladých divadelníků a novinářská porota.</p> <p> Na 43. ročníku FEMAD byly uděleny tyto ceny:</p> <p> – Nejlepší inscenace: OEO a UIE v provedení Slovanského Tyátru Olomouc.</p> <p> – Nejlepší ženský herecký výkon: KATEŘINA PROUZOVÁ v představení Zdravotní vycházka (Divadlo Exil Pardubice).</p> <p> – Nejlepší mužský herecký výkon: JIŘÍ GOTTLIEBER v představení Jak se Vám líbí Jak se Vám líbí (DK Jirásek Česká Lípa).</p> <p> – Cena diváků: JAK SE VÁM LÍBÍ JAK SE VÁM LÍBÍ v provedení DK Jirásek Česká Lípa.</p> <p> – Cena divadelních klubů: SLOVANSKÉMU TYÁTRU OLOMOUC za inspirační inscenační koncepci hry OEO a UIE.</p> <p> – Cena tisku: Inscenace OEO a UIE v provedení Slovanského Tyátru Olomouc.</p> <p> Festival pořádají Divadelní spolek Jiří Poděbrady, Město Poděbrady a Městské kulturní centrum Poděbrady za podpory Středočeského kraje, Ministerstva kultury ČR, místních firem a dalších partnerů.</p> <p> Program 43. ročníku FEMAD <p> Festivalové zpravodaje
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.