<p>TÝN NAD VLTAVOU: Slavnostní vernisáží zahájí v sobotu 28. června v 16 hodin Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou letošní dvacátý jubilejní ročník Vltavotýnských výtvarných dvorků.</p> <p>Prodejní přehlídka volného a užitného umění, jejímž generálním partnerem je Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ, představuje díla 83 autorů z šesti zemí a potrvá do 24. srpna.</p> <p>„Na výstavě je zastoupena malba, kresba, ilustrace, grafika, plastika, keramika, sklo, textil, fotografie a knižní vazba. Svá díla zde vystavují naši přední autoři, například Adolf Born, Olbram Zoubek, Karel Demel, Michael Rittstein nebo umělecký fotograf Jan Saudek a Sára Saudková. Mladší generaci zastupují akademičtí sochaři Bohumil Eliáš, Jakub Flejšar, Michal Trpák či Petr Schel. Vedle domácích umělců zde prezentují své práce také výtvarníci z Německa, Moldávie, Švédska, Španělska a Kanady,„ uvedla galeristka a kurátorka výstavy Marie Hanušová.</p> <p>„Vltavotýnským výtvarným dvorkům je již dvacet let a za tu doby si tato výstava, výjimečná šíří svého záběru a výběrem autorů dávno přesahujícím hranice České republiky, získala prestiž nejen mezi odborníky, ale i širokou laickou veřejností. Dvorky dokazují, že i na malém městě lze organizovat špičkové kulturní projekty i s unikátní kontinuitou. Poděkování patří paní galeristce Marii Hanušové, která je autorkou tohoto projektu a která v průběhu svého působení v Městské galerii zrealizovala celkem 254 výstav. Mé poděkování patří zastupitelům města, kteří dlouhodobě Dvorky podporují i všem přátelům a partnerům, mezi něž tradičně patří Skupina ČEZ,“ zdůraznil starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.</p> <p>Součástí výstavy je vydání reprezentativního katalogu umělců. Záštitu XX. Vltavotýnským výtvarným dvorkům poskytlo Ministerstvo kultury ČR, jihočeský hejtman Jiří Zimola a senátoři Tomáš Jirsa a Jiří Šesták a tradičním generálním partnerem je Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ.</p> <p>„Dvorky si mezi milovníky výtvarného umění a výtvarníky vytvořily vynikající pověst. Jsou příkladem toho, že významní umělci od nás i ze zahraničí přivezou rádi svá díla tam, kde najdou odhodlané, zapálené a fundované lidi. A Týn se takovým místem, díky aktivitě Městské galerie U Zlatého slunce, za dvě desetiletí opravdu stal," řekl Petr Šuleř, manažer komunikace JE Temelín Skupiny ČEZ.</p> <p>Galerie ART CLUB Marie Hanušové zahájila svoji činnost v roce 1994 jako soukromý subjekt. Od roku 1996 na její činnost navázala Městská galerie ART CLUB, nyní U Zlatého slunce. Do současné doby se na 254, jak samostatných, tak i kolektivních výstavách, představilo více než 600 profesionálních výtvarných umělců.</p> <p>ZDROJ, kde si můžete prohlédnout reportáž z akce.</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.