sobota
13. července 2024
svátek slaví Markéta
© logo



Skryté město

Autor článku: 
Mirka Raifová/mis

<p>PLZEŇ: Skryté město je projekt netradičního průvodce po Plzni, který od roku 2015 nabídne návštěvníkům Plzně i jejím obyvatelům unikátní způsob poznávání města a jeho mnoha tváří.</p> <p>Projekt mapuje a odkrývá rozmanitost minulosti i současnosti Plzně. Do průvodce Plzní přispívají pamětníci i místní lidé. Napomáhají vytvářet mapy, hledat příběhy, cesty, objevovat čtvrtě a ulice.</p> <p>Tým projektu Skryté město se vydal s karavanem na kočovnou cestu do jednotlivých lokalit města, aby s pomocí obyvatel objevil příběh Plzně. Smyslem putování bylo zachytit nejzajímavější místa či události a pojmenovat specifika jednotlivých lokalit. Během 17 dnů se karavan zastavil na 11 místech, sesbíral více než stovku námětů a zaznamenal 16 rozhovorů s pamětníky.</p> <p> Skryté město během putování karavanem po čtyřech plzeňských čtvrtích ‒ Doubravce, Lochotíně, Borech a Slovanech ‒ vyzvalo Plzeňany, aby se podíleli na tvorbě obsahu průvodce a přispěli svým příběhem nebo pocitem z místa do mapy. Výsledkem týdenního pobytu v dané lokalitě je lokální průvodce, který upozorní na nejzajímavější příspěvky.</p> <p> „Během našeho putování jsme zažili mnoho náhodných setkání a napínavých vyprávění. Prohlédli nespočet fotografií, za kterými se skrývají osobní vzpomínky. Současně se podařilo v lokalitách vytvořit nové vazby, které jsou pro projekt zásadní,“ vysvětluje koordinátorka projektu Petra Štěpánová z týmu Evropského hlavního města kultury 2015.</p> <p> Karavan Skryté město měl celkem 11 zastavení. A co se u karavanu dělo? „Oslovovali jsme lidi na ulici a ptali se na jejich oblíbená či méně oblíbená místa, na jejich vzpomínky, na místa zmizelá anebo na to, kam by vzali návštěvu. Podařilo se nám shromáždit více než stovku námětů. Nasbírané poznatky se stanou součástí digitální mapy, kterou zveřejníme v září tohoto roku“, doplňuje Jakub Deml, manažer projektu.</p> <p> V každé lokalitě se také konaly besedy s pamětníky. Podařilo se tak nahrát celkem 16 rozhovorů, které přibližují významné události z jejich života. Na objevování míst se podílel také Rudolf Šmíd, vizuální sociolog. Ke každé lokalitě vytvořil fotografického průvodce, který mapuje místa pro zdejší obyvatele zajímavá a důležitá, spojená s příběhem.</p> <p> „S pomocí místních dobrovolníků, kteří lokality důvěrně znají, jsem fotograficky zdokumentoval všechna významná místa ve vybraných plzeňských čtvrtích. Významná v dvojím slova smyslu. Významná pro historii města nebo významná v životě našich pamětníků. Z fotografií následně vytvářím fotoalba, nad nimiž diskutujeme s dalšími pamětníky. Ti je pak oživují dalšími vzpomínkami,“ popisuje Rudolf Šmíd.</p> <p> Svým příběhem, fotkou, archivním dokumentem mohou Plzeňané k bohatství aplikace Skryté město přispívat i nadále – stačí dát vědět na adresu info@skrytemesto.cz.</p> <p> Skryté město je součástí projektu Plzeň − Evropské hlavní město kultury 2015.</p> <p> Více informací

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024