<p>OLOMOUC: První ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti odstartoval v pondělí 8. července. Pořadatelem slavností, které potrvají až do 19. července, je město Olomouc.</p> <p>„S nadcházející turistickou sezónou jsme chtěli připravit něco speciálního. Vzhledem k tomu, že v Olomouci je velké množství barokních památek, rozhodli jsme se, že z nich uděláme součást kulturního programu," řekl náměstek primátor Jan Holpuch.</p> <p>Garantem odborné úrovně pak olomoucký soubor Ensemble Damian a jeho vedoucí Tomáš Hanzlík. Právě on je znalcem zdejší hudební tvorby a pod vlivem barokních hudebních děl stvořil řadu oper na barokní libreta.<br />
„Naším cílem je přiblížit divákům období baroka co nejvěrněji, proto se při vystoupeních snažíme hodně inscenovat – hrát na staré nástroje, přiblížit barokní gestiku, používat dobové kostýmy,“ popsal Tomáš Hanzlík podstatu práce souboru. „Návštěvníci uslyší mimo jiné specifický hlasový projev – kontratenor, který nahrazuje dnes nedostupné kastráty,“ doplnil. Pro diváky je důležitý také fakt, že vše bude inscenováno na replice barokního divadla s ručně malovanými kulisami a pohyblivou jevištní mašinérií.</p> <p>Nový festival se odehrává především v prostorách někdejšího jezuitského konviktu každý večer od 19.30 až do do 19. července. Ještě před operou se dostává ke slovu takzvaná Tafelmusik neboli stolová barokní muzika v restauraci Konvikt, tedy hudba skládaná za účelem doprovodu při slavnostních banketech a stolování. Poté následuje hlavní chod večera – opery Endymio, Yta innocensa a Torso. Všechna tato velkolepě pojatá díla jsou bohatě kostýmovaná, zvuk barokního souboru i hudební gesta čerpají z hudební rétoriky tak, aby dala posluchači porozumět a souznít s osudy postav, které sleduje.Po operních představeních následuje noční prohlídka kaple svatého Jana Sarkandera a výstup na věž chrámu svaého Michala.</p> <p>Zdroj a více informací
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.