<p>ČESKÝ KRUMLOV: Jediné muzeum na světě, které je zaměřené výhradně na vltavíny, vzniklo v Českém Krumlově. Občanské sdružení Muzeum vltavínů ho otevřelo ve čtvrtek 20. června v 9 hodin v domě v Panské ulici č. 19.</p> <p>Expozice umístěná ve dvou podlažích je interaktivní, s cílem zaujmout nejen geologické nadšence, ale i laiky. Kromě sbírky těchto drahých kamenů pocházejících z jižních Čech, Moravy i Chebska tam návštěvníci najdou také třeba mikroskopy a různá audiovizuální zpestření.</p> <p>„Chceme ukázat všechny vlastnosti, pro které jsou vltavíny tak krásné. Lidé se seznámí se základními tvary, typy povrchů i škálou barev. Zjistí například, že není zelená jako zelená,„ vysvětluje Vít Kršul z občanského sdružení, které vzniklo před sedmi lety právě s cílem vybudovat toto muzeum. Představí nejreprezentativnější vzorky vltavínů, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. Tyto kameny, jimž jsou přisuzovány i léčitelské účinky, mají tajemný původ. Návštěvníci proto poznají celý příběh vltavínů v širším kontextu: od jejich dramatického vzniku až po dnešní laboratorní experimenty i zajímavosti týkající se meteoritů, nebezpečných asteroidů či velkého vymírání živočichů v historii Země.</p> <p>Vltavíny jsou čiré přírodní sklo, mají pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů a nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska. Ten svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Zde se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních šterkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady. „Český Krumlov je poblíž těchto nalezišť a jeho další výhodoje turistický ruch po celý rok. Muzeum chceme mít otevřené i v zimě,“ dodal Kršul.</p> <p>Je to další novinka v letošní výstavní nabídce Českého Krumlova, kde nedávno přibyly dvě expozice Zemské výstavy v Regionálním muzeu a v nově opravené synagoze. Muzeum vltavínů vzniklo pod záštitou města Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond je oficiálním partnerem projektu. Přípravné práce podpořil i Jihočeský kraj. Některé vzorky si mohou zájemci prohlédnout i v elektronické databázi muzea na webové adrese www.vltaviny.cz.</p> <p>Otevřeno: od 20. 6. 2013, denně 9 – 18 h, vstupné: 99 Kč</p> <p>Zdroj zprávy a fotografie.</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.