<p>TŘEBOŇ: Vodárenská věž v Třeboni ve čtvrti Na Kopečku, která již před mnoha lety přestala sloužit svému původnímu účelu, se letos v květnu otevřela veřejnosti jako Galerie mongolského budhistického umění. Přičinil se o to pan RNDr. Milan Klečka, který zároveň v sousední budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň.</p> <p>Třeboňská vodárenská věž byla postavena v roce 1909, když dosloužil původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky. Dvaačtyřicet metrů vysoká věž je replikou vodárenské věže na pražské Zelené lišce, jejímž projektantem je slavný český architekt Jan Kotěra. Po druhé světové válce byla třeboňská vodárenská věž vyřazena z provozu. Až v roce 2005 město Třeboň objekt věže pronajalo za symbolickou částku na období 50 let panu RNDr. Milanu Klečkovi, který jej na své náklady zrekonstruoval a vytvořil z něj Galerii mongolského budhistického umění. </p> <p> V galerie se seznámíte se vznikem a vývojem buddhismu v jednotlivých oblastech Asie. Nabízí prezentaci jednotlivých směrů a škol, buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) umění Mongolska, Tibetu a Číny. Galerie disponuje s přednáškovým sálem s kapacitou cca 30 ‒ 40 míst, kde budou probíhat pravidelné přednáškové cykly s duchovní tematikou „Hledání Pravdy – Cesty Východu.“ Centrum a galerii doplňuje přilehlá Zahrada soucitu, asijský meditační park a čajovna Wu Wei.</p> <p> Sbírka, která je v galerii zpřístupněna veřejnosti byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného fungujícího kláštera v Mongolsku v období komunistického režimu. Jeho představený, ctihodný Chamba-Lama, hlava budhistické církve v Mongolsku byl přítomen slavnostnímu otevření galerie. </p> <p> RNDr. Milan Klečka vidí potenciál galerie a centra v tom, že by se mohly stát duchovním centrem nejen v úzce regionálním, ale i ve středoevropském měřítku.<br />
Objekt by měl být nositelem altruistických myšlenek, kterých je v každé společnosti tolik třeba, řekl při slavnostním otevření galerie RNDr. Milan Klečka.</p> <p> Více o Asijském kulturním centru Třeboň – Galerii buddhistického umění
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.