<p>JESENÍK: Uprostřed májových dní, 16. až 19. května, proběhlo v Jeseníku, lázeňském městě mezi horami, zahájení turisticko-lázeňské sezony 2013 za přítomnosti zakladatele tamních lázní a jedné z nejvýraznějších postav světového přírodního léčitelství, Vincenze Priessnitze s chotí.</p> <p>Zúčastnili se i současní zástupci Jeseníku a jeho partnerských měst, kteří v Jeseníku vysadili své stromy.</p> <p>Město Jeseník má celkem pět partnerských měst: Bojnice, Glucholazy, Nisu, Prahu 1, Neuburg na Dunaji. Je také spřátelen s australským Moree. Velmi dobré vztahy udržuje i s francouzským Séte, partnerem Neuburgu. S historicky prvním oficiálním partnerským městem, slovenskými Bojnicemi, Jeseník spolupracuje již pětadvacet let. Naopak zcela novým, nikoli však partnerským, ale přátelským městem se stalo maďarské lázeňské město Kapuvár. K podpisu oficiální partnerské smlouvy došlo právě u příležitosti Zahájení lázeňské sezony 2013. Představitelé těchto měst, kromě nepřítomné Prahy 1 a australského Moree, však ještě čelili dalším příjemným povinnostem.<br />
Díky aktivitám občanského sdružení EBERESCHE, o.s. v čele s Bohumilou Tinzovou, je již nějakou dobu známo, že v kraji Vincenze Priessnitze, přesněji v Ostružné a Petříkově, byl v 19. století lichtenštejnskými zahradníky vyšlechtěn jeřáb sladkoplodý. Ten se z těchto míst dostal do celého světa, ale v Rychlebských horách a Jeseníkách téměř vymizel. Jeřáb, jehož plodům se pro jeho obsah vitaminu C říkalo citróny severu, mimo jiné Lesy ČR vyhlásili pro letošní rok stromem roku. „Přítomnost představitelů partnerských měst na zahájení sezony tedy byla vzácnou příležitostí, kdy se mohli seznámit s touto zajímavostí našeho regionu,“ doplnila starostka města, Ing. Marie Fomiczewová. Přítomní společně se starostkou města, místostarostou Ing. Liborem Halasem a Mgr. Tinzovou měli možnost za své město vysadit sladkoplodý jeřáb. V těsné blízkosti jesenického Penzionu U Petra tak v sobotu byla vysazena nová jeřábová alej, Alej partnerských měst, na jejíž plody se už teď všichni těší.</p>
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.