<p>ŠUMPERK: V Šumperku se již tradičně v srpnových prázdninových dnech uskuteční Setkání mladých amatérských divadelníků. I letos je koncipováno jako Dílna Šrámkova Písku, celostátní přehlídky experimentujícího divadla.</p> <p>Dílna je určena zájemcům o divadlo ve věku 17 ‒ 30 let.</p> <p>Setkání mladých amatérských divadelníků v Šumperku se uskuteční ve dnech 9. ‒ 18. srpna 2013.</p> <p> Výjimky, pokud jde o věk, jsou možné, ale je třeba je konzultovat telefonicky s pořadateli.<br />
Účastníci dílen se musí dopravit do Šumperka v pátek 9. srpna do večera, odjezdy jsou stanoveny na neděli 18. srpna ráno. Vlastní dílna trvá 8 dní mezi tím. Podmínkou je účast po celou dobu průběhu dílny včetně závěrečné prezentace!</p> <p> Uzávěrka doručení přihlášek k účasti v dílně je stanovena na 21. června 2013.</p> <p> Lektory tematicky různě zaměřených dílen jsou režisér Pavel Khek, herec Juraj Benčík, režisér Patrik Lančarič, režisér Václav Klemens a herec a režisér Vojtěch Štěpánek. Z nabídky lektorů si lze vybrat zaměření na divadelní adaptaci prozaické předlohy, na klauniádu a pantomimu, na syntetické divadlo inspirované Molièrem, na hereckou práci nebo na autorské divadlo. Informace o lektorech a zaměření jejich dílen naleznete v podrobných propozicích.</p> <p> Účastnický poplatek 2300 Kč zahrnuje kurzovné, doplňkový program, ubytování v domově mládeže v postelích a s určitou mírou soukromí 3 – 5 osob na pokoji. Nižší poplatek 1000 Kč zahrnuje kurzovné a doplňkový program. Jeho volba je vhodná pro místní či pro ty, kteří mají v Šumperku možnost bydlet u známých a nepotřebují zajistit ubytování. Dopravu a stravu si hradí účastníci ze svých prostředků. Pro stravování existuje v Šumperku široká škála možností včetně kuchyňky v domově mládeže.</p> <p> Přihlášky k účasti v dílně je třeba zaslat na adresu NIPOS-ARTAMA, Alena Crhová, P.O.BOX 12 / Blanická 4, Praha 2 nebo na crhova@nipos-mk.cz. </p> <p> Dílnu Šrámkova Písku v Šumperku pořádá o.s. Společnost amatérské divadlo a svět v odborné gesci NIPOS-ARTAMA Praha a ve spolupráci s Městským divadlem, Střední zdravotnickou školou a MÚ v Šumperku. </p> <p>Projekt se uskuteční s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a města Šumperk. Koná se pod záštitou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.</p> <p> Podrobné propozice
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.