<p>UNIČOV: Letos se uskuteční v Uničově již 23. Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů, která je tradičním vyvrcholením celoroční umělecké práce pedagogů a žáků v oboru sborový zpěv v celé České republice.</p> <p>V letošním roce se na čtrnácti krajských postupových přehlídkách představilo celkem 181 sborů s více jak 5200 dětmi. Nejpočetnější zastoupení dětských pěveckých sborů bylo v Plzeňském a Pardubickém kraji.</p> <p>3. Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů se uskuteční ve dnech 24. ‒ 26. května 2013.</p> <p>Koncertní síň města Uničov přivítá na svém pódiu celkem 17 vybraných sborů z postupových přehlídek a jeden hostující. Posluchači mohou zhlédnout celkem čtyři přehlídkové koncerty. V pátek 24. května se na zahajovacím koncertě představí osm sborů. V sobotu 26. května proběhnou dva přehlídkové koncerty, na prvním vystoupí dalších devět sborů vybraných na krajských postupových přehlídkách.<br />
Odpoledne pak vystoupí pod vedením sbormistrů Heleny Stojaníkové a Tomáše Motýla vynikající dětský pěvecký sbor Motýli ze Šumperka. </p> <p>V rámci odpoledního koncertu bude předána Cena ministra kultury za celoživotní přínos v oblasti dětského sborového zpěvu paní doktorce Jaroslavě Mackové. </p> <p>Závěrečný koncert všech zúčastněných sborů začne v 19 h. </p> <p> Obyvatelé města i jeho návštěvníci mohou všechny zúčastněné sbory slyšet při společném zpěvu na Masarykově náměstí v sobotu v 16 h společně s dechovým orchestrem Haná. </p> <p> Celostátní přehlídku z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA a Městské kulturní zařízení Uničov.<br />
Záštitu poskytl Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.</p> <p> Přehlídka se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, který se koná pod záštitou České komise pro UNESCO, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.</p>
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.